wrz 16, 2010
2204 Wyświetleń
1 0

Postawmy se obelisk

Napisany przez

W Młodzieżowym Domu Kultury odsłonięty zostanie obelisk upamiętniający cierpienie więźniów przetrzymywanych przez Urząd Bezpieczeństwa.” Czytam to i szlag mnie trafia.

O piwnicach MDK i ich historii, dzięki przypominającemu nieustannie o ich ginięciu  Zdzichowi Abramowiczowi, pisałem i robiłem materiały dla TV od lat. Widziałem te piwnice wiele razy. Groza tego miejsca bijąca z więziennych drzwi i napisów na ścianach jest trwałym wrażeniem.

W 2008 roku miałem okazję oglądać te piwnice w towarzystwie pani, która była w nich więziona w 1949 roku, Genowefy Cytryniak (na zdjęciu).

– Po tym jak mnie zabrali z internatu i zamknęli w takiej klatce, do dziś bardzo nie lubię chodzić do ogrodu zoologicznego, chodziłam tutaj tak jak te zwierzęta, od ściany do ściany – wspominała pani Genowefa oglądając w 2008 roku piwnice MDK. – Myślałam, że tu zwariuję i nie wytrzymam nawet dwóch dni. Zobaczyłam na dodatek na drzwiach wydrapane kalendarze więźniów. Pomyślałam: Boże, ktoś tu siedział sześć tygodni? To niemożliwe!

25 marca 49 roku w Jeleniej Górze zatrzymano 24 osoby, aresztowano czternaście, w tym trzy szesnastoletnie dziewczęta. Zarzut: przynależność do nielegalnej organizacji, która przemocą dążyła do obalenia organów władzy demokratycznej ustroju państwa ludowego. Tą nielegalną organizacją były Narodowe Siły Zbrojne, w których Genowefa złożyła przysięgę w grudniu 48 roku. Młoda uczennica liceum administracyjno – handlowego mieszkała w internacie. Zatrzymana nastolatka z podbolesławieckiej Osiecznicy wróciła na czas śledztwa w rodzinne strony, do Bolesławca.


– Chciałam obalić Polskę ludową –
opowiadała dwa lata temu w piwnicach MDK . – Rozrzucałam ulotki, zrywaliśmy afisze. Na tych ulotkach był wierszyk: „O cześć wam czerwoni panowie…” Prawie cały do dziś znam na pamięć.

Jej wizyta w Bolesławcu była skutkiem znaleziska z 2007 roku, dwóch szkieletów wykopanych przypadkiem przy ogrodzeniu MDK. Być może były to szkielety więźniów ubeckiego aresztu. Wtedy to do Bolesławca, na specjalnie zarządzone poszukiwania dalszych szczątków, zjechały media i przed kamerami zaczął się koncert obietnic na temat piwnic MDK.

Jakich obietnic? „Stworzymy miejsce upamiętnienia ofiar i jednocześnie świetne miejsce do odbycia lekcji z historii najnowszej dla młodzieży. Zabezpieczymy ściany przed wilgocią, aby napisy więźniów na murach nie niszczały. Zinwentaryzujemy napisy. Dofinansowanie zdobędziemy stąd i stamtąd. Zrobimy, będzie, ocalimy pamięć.”

2007 rok to był już czas, w którym napisy na murach pozacierały się, ślady ginęły zabijane przez wilgoć i czas. Ale o tym, że tam były, wiedziano od wielu lat. I już wówczas można było zadbać o pamięć. Pierwszy starosta Piotr Roman tematu unikał, drugi starosta, Krzysztof Konopka zajmował się obietnicami, że się tematem zajmie, obecny starosta, Cezary Przybylski obiecywał wykorzystanie tego miejsca do edukacji młodzieży i realizację ciekawego projektu edukacyjno-historycznego.

Trwało to 12 lat, a ściany z napisami wydrapanymi przez więźniów cały ten czas codziennie niszczały, wilgotniały i namakały.

Właściwie już nie ma czego ocalać. Zostaje postawić obelisk i odsłonić go w trakcie kampanii wyborczej, żeby pokazać, jak bardzo się dba o pamięć.

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Postawmy se obelisk

 • 1. lata 1944-1947 to sa lata demokracji*

  fobiak 17/09/2010 08:51 Odpowiedz
 • naucze was myslec bo dalej bedziecie ciemnym ludem.
  lekcja 1
  1. lata 1944-1847 to sa lata demokracji
  a. ulotki z tamtego okresu to potwierdzaja
  b. dokumenty z ipn z tamtego okresu to potwierdzaja
  zarowno rzad tymczasowy jak i podziemie mowili o demokracji.
  2. polske ludowa wymienil po raz pierwszy wladek gomulka w 1952 roku
  3. polacy do 1949 nie walczyli z faszyzmem, do tego okresu walczyli z niemcami
  4. listy wiezniow politycznych z rawicza i wronek nie wymieniaja zadnego czlonka ak, ktory by sie przewinal przez boleslawiec
  a. ak zostalo rozwiazane przed osiedleniem sie pierwszego polaka w miescie.
  b. import „akowcow” z bialostocczyzny do boleslawca do tego okresu to sprawa zdzicha i szwagrzyka.
  5. pod koniec 1945 roku w boleslawcu bylo ok 1000 polakow i ok 3000 niemcow.
  6. w roku 2009 byli w boleslawcu przebywali pracownicy ipn-u, poza udowodnieniem, ze florek mial siedem klas i walil ortografy, niczego nie byli w stanie, udowodnic, zadnej zbrodni.
  7. w boleslawcu w pierwszych latach powojennych nikt nie walczyl ani z sowietami ani z komunizmem.

  (cdn.)

  fobiak 17/09/2010 08:48 Odpowiedz
 • Ani słowa o włodarzach tego obiektu… Oni w pierwszej kolejności powinni się tym zająć ! A nie biadolić !

  mariusz 17/09/2010 08:10 Odpowiedz
 • Jedno drugiemu nie przeszkadza, postawić obelisk i zrekonstruować piwnice !
  Nawet, jeśli napisy więzniów uległy zniszczeniu, miejsce powinno spełniać rolę izby pamięci.Amen.

  Lolka 17/09/2010 07:12 Odpowiedz
 • Wiele lat temu pracowałem tam (nie w UB, tylko już za czasów MDK) i pamiętam, że ktoś w tych piwnicach urządzał zabawę w Halloween dla dzieci. Nazwisko pomysłodawcy gdzieś mi uleciało, ale może sobie przypomnę, to wrócę tu i napiszę.

  tm 16/09/2010 22:51 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish