bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Bolesławiec na Międzynarodowym Sympozjum Ceramicznym w Norymberdze

Badania naukowe nad dziejami ceramiki to zagadnienie bardzo ważne dla kultury europejskiej. Mając tego świadomość, zajmujący się różnymi problemami w tej dziedzinie naukowcy z Niemiec ponad 40 lat temu powołali do życia forum naukowo-badawcze Arbeitskreis für Keramikforschung. Instytucja ta, mająca charakter międzynarodowy, ułatwia nawiązywanie kontaktów naukowych i wymianę doświadczeń, rozwija i upowszechnia wiedzę o przeszłości ceramiki europejskiej poprzez organizację wystaw, wydawanie publikacji oraz organizację konferencji naukowych.

44. Międzynarodowe Sympozjum Badań nad Ceramiką odbyło się w dniach od 19. do 23. września w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. W konferencji wzięli udział naukowcy zajmujący się ceramiką z terenu Niemiec, Austrii, Belgii, Szwajcarii, Luksemburga, Holandii oraz Rumunii. Jedynymi prelegentami z Polski byli: Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki, która wygłosiła referat o wpływie bolesławieckiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej na rozwój wzornictwa i technologii w bolesławieckiej kamionce w I poł. XX w., oraz pracownicy Działu Ceramiki – Barbara Glinkowska i Tadeusz Orawiec, którzy przedstawili referat o początkach nowożytnej kamionki bolesławieckiej na podstawie najnowszych badań archeologicznych.

Oba wystąpienia, oprócz przedstawienia międzynarodowemu audytorium najnowszych badań pracowników bolesławieckiej instytucji, dały też okazję do zaprezentowania projektu „Nowoczesne Muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”, realizowanego przez bolesławieckie Muzeum we współpracy z Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Landesamt für Archäologie w Dreźnie.

Projekt ten dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013. Udział w konferencji stanowił  arenę do zaprezentowania na międzynarodowym forum różnych profili działalności bolesławieckiego Muzeum, szczególnie coraz aktywniejszego prowadzenia badań naukowych nad lokalną ceramiką w kontekście europejskim.

INFORMACJA I FOTO: MUZEUM CERAMIKI

 

Exit mobile version