Lis 26, 2011
1645 Wyświetleń
0 0

Matematka, fizyka i astronomia w Muzeum Ceramiki

Napisany przez


W Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu od czwartku można oglądać wystawę interaktywną „Nauki dawne i niedawne”, przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Na ekspozycji przedstawiono zagadnienia z trzech dziedzin nauki – matematyki, fizyki i astronomii.

Odwiedzający wystawę mogą sprawdzić w działaniu wiele dawnych urządzeń i wykonać ciekawe eksperymenty. Podczas tego interaktywnego spaceru przez sale muzeum, można nie tylko znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest abak i do czego służą kostki Napiera, ale też użyć tych przedmiotów.

W wystawie wzięli również udział uczniowie z dwóch bolesławieckich liceów. Z I liceum ogólnokształcącego: Dominika Sierpień, Jagoda Strzeszyńska, Aleksander Kinach, Wojciech Kus oraz Mateusz Wilk przygotowali stanowiska pod opieką nauczyciela fizyki – Andrzeja Idzika. Dwa z nich związane są z działaniem prądów wirowych. Ponadto uczniowie wykonali stanowiska wyjaśniające zasady działania kamieni celtyckich oraz tzw. nurka Kartezjusza. Uzupełniające materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną opracował zespół pod kierownictwem Joanny Misiury. Hil i Adam Rozwadowski z II Liceum Ogólnokształcącego pod okiem nauczycielki matematyki – Edyty Gawlik-Lippik przygotowali stanowiska w przystępny sposób wyjaśniające zastosowanie krzywych stożkowych. Pokaz multimedialny opracował absolwent tej szkoły – Kamil Chojnicki.

Wystawę można zwiedzać do 12 lutego 2012 roku. Cena biletów wstępu dla grup szkolnych to 1 zł od osoby. Bilety indywidualne w cenie 4 złote, osoba dorosła i 2 złote bilet ulgowy.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA WYSTAWY (foto: Andrzej Kot)

[nggallery id=32]

Kategorie:
news · polecamy

  "Nie myśl, że głaskałeś kota - to on głaskał się twoją ręką. " -Księga kota Urodzony w Głogowie, tam spędził pierwsze 17 lat życia,po przeprowadzce do Bolesławca z nim się związuje. Współpracował z Telewizją Łużyce, dziennikiem Polska Gazeta Wrocławska oraz Gazetą Wojewódzką.

  Komentarze do Matematka, fizyka i astronomia w Muzeum Ceramiki

  • Do ADAMA Masz całkowita racje

   przypomniało mi się hasło ;

   Władza ludu i smoki nie istnieją , takich zwierząt nie ma!

   A statystyka mnie przeraża ; Ludzie obawiają sie “kopać dziur “- Więc mam przesłanie dla młodzieży , która może to kiedyś przeczyta .

   Można świetnie zarobić na “kopaniu dziur”, jak już skończycie tą administrację (zawsze to jakaś nauka) to zgłoście się do mnie na początek 6 tyś , z zawodem technicznym 10 tysi dla pracowitych fachowców 15tysi dla pracoholików fachowców nawet 20 tysi wszystko w PLN

   Daniel 30/11/2011 09:14 Odpowiedz
  • Większość na pewno nie wybierze kierunków technicznych, to właśnie dlatego potrzebne są takie wystawy, aby przekonać choć garstkę, że to tez może być ciekawe…

   Obecnie w Polsce studenci kształcą się na ponad 200 kierunkach, w tym unikatowych oraz makrokierunkach. Najwięcej studentów studiuje na kierunkach ekonomicznych oraz administracyjnych – 23%, społecznych – 13.9%, pedagogicznych – 12%, humanistycznych – 8.8%, inżynieryjno-technicznych – 6.8%, medycznych – 5.8%, informatycznych – 4.9%, usług dla ludności – 3.7%, prawnych – 3.1% oraz ochrony środowiska – 1.4% (kategoria „pozostałe kierunki” to 16.4%).

   nadredaktor 29/11/2011 20:40 Odpowiedz
  • Do Daniela. Dziś żyjemy w cywilizacji, która zmusza nas do poszukiwania satysfakcji z władzy nad drugim człowiekiem a nie nad techniką. Jeśli się to zmieni wówczas będą cenione kierunki techniczne.Pozdrawiam.

   Adam Anuszkiewicz 29/11/2011 14:50 Odpowiedz
  • I coś ciekawego można pokazać !? Tylko szkoda ,że i tak większość tej młodzieży wybierze kierunki nie techniczne jak stosunki międzynarodowe , prawo , czy administrację . Nie wiem jaki sens jest w kierunku stosunki międzynarodowe !?

   Daniel 29/11/2011 08:15 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Cisza powyborcza

  Mamy już dawno za sobą absurd, jakim jest "cisza wyborcza". Niczemu nie służący czas, gdy […]

  Zamknij