Lis 30, 2011
1788 Wyświetleń
0 0

Drugie Słońce

Napisany przez

Pośród zgiełku codziennych spraw i zajęć, zakryci dachami swoich domów i samochodów; wieczorem oślepieni blaskiem ulicznych latarni i iluminacji zdajemy się rzadko spoglądać w niebo. Niewiele więc mamy okazji, aby podziwiać jego niezwykły urok. Po zachodzie Słońca jesienno-zimowy firmament odkrywa przed nami swe tajemnice i prezentuje się jeszcze wyraźniej z uwagi na szybko zapadający zmrok i mroźne, bardziej przejrzyste powietrze. Warto więc nocą spojrzeć do góry w niezaśmiecone światłem niebo i na chwilę zapomnieć o wszystkim.

Wśród wielu ciekawych zjawisk astronomicznych jesienno-zimowego nieba (m.in. widziany gołym okiem Jowisz i Wenus – najjaśniejsze obiekty na nieboskłonie) na szczególną uwagę zasługuje charakterystyczna konstelacja Oriona, którego nazwa wywodzi się z Mitologii i przedstawia myśliwego (syna Posejdona) ukąszonego śmiertelnie przez skorpiona (z tej racji konstelacja Skorpiona znajduje się na przeciwległej stronie niebieskiej sfery). O tej porze roku Orion pojawia się po zmroku na wschodzie i w ciągu nocy, wraz ze swoim wiernym psem Syriuszem, który u jego stóp goni Zająca, wędruje przez południe w kierunku zachodnim. To duży, najbardziej charakterystyczny gwiazdozbiór pojawiający się sezonowo na naszym niebie od października do marca  –  „przewiązany” pasem Oriona, z mgławicami i wytyczającymi jego kształt gwiazdami. Wśród nich, druga co do jasności  Betelgeza (Betelgeuse) (oznaczona poniżej, na zdjęciu bolesławieckiego nieba). To potężna, widziana gołym okiem, o czerwonawym zabarwieniu umierająca gwiazda, której średnica jest o ok. 350 razy większa od naszego poczciwego Słońca i oddalona jest od nas o ok. 427 lat świetlnych. Daleko? Być może, ale biorąc pod uwagę średnicę naszej galaktyki – Drogi Mlecznej (100 tys. lat świetlnych) i kosmiczną skalę, ten dystans nie powala.

 

Według naukowców czerwona Betelgeza kończy swój żywot, o ile już nie skończyła, a z racji dzielącej nas odległości nie mogliśmy się o tym póki co przekonać. Gwiazda wciąż się rozrasta, a jej blask może osiągnąć siłę 100 tys. Słońc. Niektórzy astronomowie zapowiadają, że w roku 2011 lub 2012 będziemy świadkami jej śmierci, a co za tym idzie powstania tzw. supernowej  i potężnej eksplozji. Wybuch będzie tak ogromny, że jego blask widziany z Ziemi, mimo tych 427 lat świetlnych dystansu, będzie tak mocny jak blask naszego Słońca i będzie nas oświetlać przez ok. dwa tygodnie. Wg naukowców, z racji odległości, prawdopodobnie wybuch nie będzie groźny dla naszej planety i będziemy cieszyć się dwutygodniowym dniem. Oczywiście to tylko przypuszczenia m.in. australijskiego astronoma dr. Brad’a Carter’a, fizyka z Uniwersytetu w Southern Queensland w Australii, który jest orędownikiem takiej teorii. Sama eksplozja,  natomiast może  nastąpić jutro, albo nawet do setek tysięcy lat. Tego nie wie nikt.

Smaku całej tej kosmicznej aferze nadaje fakt licznych przepowiedni o końcu Świata w roku 2012, a sama Betelgeza, której nazwa „Jad al-Dżauza”, pochodzi z arabskiego i oznacza „rękę Olbrzymki” wg niektórych może się do tego przyczynić. Czy tak będzie? Pewnie nie, nie wiem. Wiem natomiast, że warto czasem spojrzeć w ciemne, rozświetlone gwiazdami Niebo szukając w nim przyszłości i przeznaczenia ludzkiego rodzaju.

Udanych obserwacji :)

(Na zdjęciu tytułowym – Luke Skywalker spoglądający na dwa słońca z powierzchni Tatooine (kadr z filmu “Gwiezdne Wojny”.)

Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, założyciel inicjatywy IMPULS MIASTA. Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulsmiasta.pl

Komentarze do Drugie Słońce

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Matematka, fizyka i astronomia w Muzeum Ceramiki

  W Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu od czwartku można oglądać wystawę interaktywną „Nauki dawne i...

  Zamknij