Sty 15, 2012
2440 Wyświetleń
0 0

Deadwood a sprawa polska

Napisany przez

To nieprawda, że amerykański serial telewizyjny „Deadwood” emitowany przez HBO w latach 2004-2006 jest westernem, którego akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie w czasach dziewiętnastowiecznej gorączki złota.

Akcja „Deadwood” dzieje się w rządzonej przez Platformę Obywatelską Polsce z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Pod westernową maską zostały przedstawione procesy przejmowania władzy przez cwaniaków i typów spod ciemnej gwiazdy, korupcja, wykorzystywanie przez bandytów i urzędników zamętu oraz niepewności związanych z integracją ze strukturami Unii (w filmie przebranej za tak zwaną „Północ”), zawłaszczanie mediów, manipulacje, a nawet – niewyjaśnione zgony.

Biorąc pod uwagę czas powstawania serialu, należy zaliczyć go do nurtu proroczej political fiction. I w sumie to aż strach domyślać się powodów, dla których przedstawiciele HBO ogłosili po nakręceniu trzech sezonów, że nie ma szans na kontynuację cyklu.

 

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
Na emigracji
  http://www.malgorzata.mieloch.net

  Przez szereg lat związana z Bolesławcem, od roku 2008 mieszka w Ostrowie Wielkopolskim. Mól książkowy, surferka, domatorka, gospodyni domowa, kolekcjonerka osobliwości.

  Komentarze do Deadwood a sprawa polska

  • Subiektywne spojrzenie jest cechą bloga, więc sprawę rozumiem.
   W sprawie patrzenia “na poważnie”, to powinienem zapytać na jakich prawach naturalnych się opierasz. Brzmi dziwnie, ale jednak powstało kilka spojrzeń na tą sprawę. Akurat to co się dzieje w Deadwood ma po części pokrycie w prawach naturalnych, które opracował Murray Rothbard. Po części, bo wciąż to jest wizja reżysera/producenta zakrapiana fantazją. Jeśli chodzi o mnie to serial bardziej przypomina mi “Madmax” niż współczesną Polskę.

   krian 19/01/2012 19:11 Odpowiedz
  • @krian
   Jeśli akcja serialu w mojej wyobraźni rozgrywa się w Polsce, to oczywiście odnoszę wszystkie realia – także prawne – to realiów polskich, czyli prawa polskiego. Ten konstrukt nie jest konstruktem, który musi trzymać się zasady bezwzględnej konsekwencji, bo jest subiektywnym głosem odbiorcy. Robię z filmem, co chcę. To trochę nadużycie, a trochę zabawa, co sugeruje tytuł tekstu będący parafrazą powiedzenia “słoń a sprawa polska”. Ale Ty chcesz poważnie, rozumiem.
   Więc jeśli rzecz potraktować z powagą, to zauważ, że w Deadwood nie ma prawa stanowionego (obserwujemy wysiłki, by zostało wprowadzone, i to są momenty, kiedy pojawia się korupcja – wraz z przybywającymi urzędnikami), wówczas powinno obowiązywać prawo naturalne. Tylko jakoś nie obowiązuje.

   mjm 19/01/2012 13:28 Odpowiedz
  • @mjm: No tak, serial to tylko kilka momentów z początków życia miasta. Tylko jak mówić o korupcji w mieście bez prawa i rządu?

   krian 18/01/2012 10:16 Odpowiedz
  • @krian
   Tak. Ale ja piszę o filmowym Deadwood. Ty o rzeczywistym – może dlatego nie widzisz analogii?

   mjm 17/01/2012 13:41 Odpowiedz
  • Ciągłe gołosłowie bez żadnych podstaw.
   Gdzie cytaty braku szacunku, nie odpowiadania na pytania i argumenty, robienia wroga publicznego,.., itp?
   Ja dowody-cytaty przedstawiłem.

   nKostas 17/01/2012 11:50 Odpowiedz
  • Kostas, moje oczy są jak najbardziej zdrowe ;-)
   Rozmowa z Tobą to mielenie tylko wokół jednego tematu- TY. To zupełnie jak pisanie książki o książkach ;-))))))) Więc zainteresuj swoją myślą- bo płyta już się słuchaczom znudziła. Kiedy tylko umieszczę swój komentarz- Ty już jesteś. Przyczepiony jak rzep do psiego ogona w sprawach które Cie nie dotyczą. Stale marudny, niezadowolony, człowieku jak ktoś z Tobą w realu wytrzymuje to podziw wielki dla takiego „Ktosia” ;-))))

   antyjudasz 17/01/2012 10:51 Odpowiedz
  • @antyjudasz, masz bardzo poważne problemy ze wzrokiem;-)
   Ja nie zostawiam stawianych pytań bez odpowiedzi, odnoszę się do argumentów.
   Przedstawiłem rozliczne cytaty “szacunku” dla dyskutantów. Wskaż jakąś rzeczową polemikę wymienionych uprzednio wymienionych. I braku klapek. A Ty też aż tryskasz szacunkiem i rzeczowością :-) Czekam na dowody.

   nKostas 17/01/2012 07:19 Odpowiedz
  • @krian,
   witaj na bobrzanach

   Bernard 16/01/2012 22:18 Odpowiedz
  • Kostas:
   myślę, że problemem Twoim jest brak szacunku dla komentujących kolegów i koleżanek. A co do braku “merytorycznej polemiki”- ….z Tobą chłopie jej nie ma. Jak grochem o ścianę- klapki na oczach- jak koń i myślenie w stylu: tylko ja mam najświętszą rację i każdy kto myśli inaczej jest wrogiem publicznym numer jeden! Blokujesz chłopie demokrację ;-)

   antyjudasz 16/01/2012 20:04 Odpowiedz
  • W rzeczywistości Deadwood stało się rajem dla dzisiejszych anarcho-kapitalistów. Bez udziału państwa, początkowa osada poszukiwaczy złota stała się tętniącym życiem miastem. Deadwood rozwijało się w niewyobrażalnym dzisiaj tempie. Ze współczesności tylko Hong-Kong i pobliskie Kowloon Walled City miało taki boom inwestycji i przemysłu.
   Dlatego też nijak ma się to do Polski “[…] rządzonej przez Platformę Obywatelską Polsce z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku.”

   krian 16/01/2012 16:53 Odpowiedz
  • i o czym tu dyskutowac za malo materialu na dyskusje i nieznane cauminam, pewnie chodzi o jakis nastepny spisek, z polnoca kojarzy mi sie tylko nowa strefa euro, kraje skandynawskie niemcy austria slowenia i nic wiecej, integracja to pic na wode a struktury unijne nie sa dla krajow bogatych tylko dla krajow zniewolonych np. dla takich jak nasz. wladze wybieraja wyborcy masochisci i to sie nazywa demokracja.
   o komentarzach mozna podyskutowac i stajennemu przypiac odznake czerwonej gwiazdy ze wypunktowana moralize komentujacych

   fobiak 16/01/2012 16:14 Odpowiedz
  • @antyjudasz, masz rację – wydaje Ci się ;-)
   Ja – w przeciwieństwie do wymienionych – jestem gotów dyskutować NA TEMAT. I robiłem to już wielokrotnie! Niestety, nie dostąpiłem zaszczytu przeczytania choćby jednej merytorycznej polemiki do którejkolwiek publikacji na Bobrach w wykonaniu wymienionych uprzednio.

   nKostas 16/01/2012 15:21 Odpowiedz
  • Hmmm, czyli ma się rozumieć kolejna interpretacja…;-) Wcześniej był Kostas(dzielny obrońca zawsze się znajdzie ;-)), krowa i muchy, teraz ma się rozumieć że komentujący znaleźli się….w chlewie..tylko komu tym razem przypada rola Chińczyka…;-))))

   Kostas: wydaje mi się, że pisząc o ludziach niesamodzielnych umysłowo- masz na myśli siebie ;-)

   antyjudasz 16/01/2012 14:00 Odpowiedz
  • @Agnieszko, w Deadwood nikt nie bawi się w zsyłanie do domku na prerii. Zamiast tego po poderżnięciu gardła niewygodnemu delikwentowi rzuca się jego ciało na pożarcie świniom hodowanym przez Chińczyka.

   mjm 16/01/2012 13:33 Odpowiedz
  • @pami. @Lolka
   Ludzie niesamodzielni umysłowo nie potrafią spierać się NA TEMAT – bo przecież nie mają własnego zdania. Skupiają się wyłącznie na gołosłownych epitetach wobec OSOBY autora.

   nKostas 16/01/2012 11:49 Odpowiedz
  • : )

   Bernard 16/01/2012 10:55 Odpowiedz
  • Wymaganie obiektywizmu od komentujących jest jeszcze większą głupotą, dobry tekst broni się sam. Tego się czytać nie daje i wazelina Bernarda nic tu nie pomoże.

   Lolka 16/01/2012 10:33 Odpowiedz
  • Osobiste? nie znam Pani D. i nie chcę jej znać- ja przecież także wyrażam swoją opinię. Skoro dodałeś jej artykuł to chyba wolno go skomentować…a może zablokuj komentarze tak jak ona na swojej stronie? Wtedy będzie wygodniej, prawda?

   pami666 16/01/2012 09:13 Odpowiedz
  • @pami,

   wypunktuję, to może zrozumiesz:

   1. Dla Ciebie chyba panią Judą, albo panią Małgorzatą, a nie panną Dżudą.
   2. Gdybyś ty choć w 15 % jej umiejętności opanowała język ojczysty i wyrażanie w nim myśli to byłoby ci lżej.
   3. Wymaganie obiektywizmu od bloga jest taką samą głupotą jak zarzucanie Małgorzacie nieumiejętności pisania.
   4. Napiszesz wreszcie skąd u Ciebie ta wielka nienawiść i zawiść do Małgorzaty, bo to jest jakieś zbyt nachalne, aby nie było osobiste.

   Bernard 16/01/2012 08:57 Odpowiedz
  • Dawno się ktoś powinien zająć Panną Dżudą… Odebrać jej komputer i wszystko co służy do pisania, bo się biedulka męczy, męczy, męczy…a nic z tego nie wychodzi… A tak na poważnie- wypociny wyssane z palca. No i zero obiektywizmu.!

   pami666 16/01/2012 08:45 Odpowiedz
  • mjm, bo Cię namierzą, zakwalifikują do kategorii “wróg polityczny” i ześlą do domku na prerii ;-)

   Agnieszka 15/01/2012 23:09 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Patykiem po wodzie

  „Chcemy jeszcze raz podkreślić, że wprowadzenie nowej taryfy za ścieki opadowe i roztopowe nie oznacza […]

  Zamknij