mar 24, 2013
1516 Wyświetleń
0 0

Historia „bez podsłuchu”

Napisany przez

O tym, że najnowsza historia to skomplikowana materia nikogo przekonywać nie trzeba, zwłaszcza współczesnej młodzieży, dla której powojenne dzieje są może bardziej enigmatyczne niż procesy zachodzące w czasach średniowiecza, czy późniejszych wiekach. Dlatego poznawanie zjawisk i przełomowych wydarzeń ostatniego półwiecza może być łatwiejsze jeśli skonfrontuje się je z konkretnymi miejscami.

Temu służyła edukacyjna podróż do Berlina, którą odbyli licealiści z I LO w ramach realizacji projektu „InterKulturManagment”, prowadzonego od 2 lat przez Saksońską Agencję Oświatową, a finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia. Program zwiedzania odbiegał od standardowych wyjazdów do stolicy Niemiec, bo tematycznie związany był z powojenną historią nie tylko tego miasta, ale i całej Europy. Licealiści wraz z ze swoimi rówieśnikami ze Zgorzelca, Lubania oraz Görlitz „odkrywali” mroczne karty historii nazizmu i „realnego socjalizmu”. Odwiedzając takie miejsca jak monumentalny Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Hohenschönhausen – więzienie stazi (służb bezpieczeństwa NRD) czy East Side Gallery (najdłuższy zachowany fragment muru berlińskiego) mogli się przekonać, co znaczy totalitaryzm w swych najkrwawszych formach: nazizm i stalinizm. Szczególnie duże wrażenie wywarła na młodzieży lekcja najnowszej historii w posępnych wnętrzach więzienia, w którym jeszcze w latach 80. XX wieku stosowano tortury psychiczne i fizyczne na przeciwnikach socjalistycznego systemu. Rozgrywały się tutaj sceny znane młodym ludziom z nagrodzonego Oscarem filmu Floriana Henckela von Donnersmarcka „Życie na podsłuchu”. Warto dodać, że przewodnikiem po tym niechlubnym miejscu historii Niemiec był więzień, który spędził tu kilka lat za próbę ucieczki przez berliński mur. Dziś oglądając barwne i pacyfistyczne w wymowie murale i graffiti na East Side Gallery trudno wyobrazić sobie, że jeszcze do 1989 mur był świadkiem śmierci i tragedii mieszkańców obu stron Berlina.

Lekcja przesłuchania w więzieniu

Lekcja przesłuchania w więzieniu

W planie edukacyjnej podróży znalazła się także wizyta w Bundestagu i spotkanie z saksońskim posłem Michaelem Kretschmerem, która stała się pretekstem do rozmów o przyszłości Unii Europejskiej i kontaktach polsko-niemieckich. Na zakończenie dwudniowej wizyty licealiści podziwiali imponujące zbiory Muzeum Pergamonu, które przeniosły ich w równie interesujące czasy starożytne.

Grupę z I Liceum stanowili członkowie uczniowskiej firmy SWAT, która zajmuje się animowaniem i propagowaniem kultury w szkole i poza nią. Już niebawem kolejni licealiści wyjadą na kolejną podróż, tym razem do Instytutu Polskiego w Lipsku.

Tekst i zdjęcia: I LO

 

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish