mar 26, 2013
1490 Wyświetleń
0 0

Pożądanie i miłość niemożliwa

Napisany przez
„Fedra” Anny Skubik jest określana jako „przedstawienie o wulkanicznym żywiole pożądania i miłości niemożliwej. 20 kwietnia za jedyne 10 zł można będzie przekonać się w Starym Teatrze, czy ta definicja jest dobra. Kilka słów z opisu spektaklu autorstwa reżysera, Bogusława Kierca:
Fedra - Anna Skubik

Fedra – Anna Skubik


Fedra pokochała Hipolita, swojego pasierba. Samym pożądaniem przekracza próg podwójnego tabu: zdrady i duchowego kazirodztwa.

Nic, z tego, czego najnamiętniej pragnie, nie zostanie spełnione, a przecież doprowadzi do rzeczywistej, krwawej tragedii. Dlaczego – wobec tej niemożliwości; niemożliwości założonej i niemożliwości faktycznej – Fedra nie wycofuje się z tego wewnętrznego biegu? Bo bardziej od tego, co wie o uporządkowanych i godnych człowieka uczuciach, pociąga ją to, czego nie wie, ale – co naprawdę dzieje się w jej ciele i duchowych schowkach, co dzieje się w jej zmysłach i myślach naprawdę. Bez sankcji i powinności, które zna i według których osądza samą siebie. Bezlitośnie. Bezlitośnie, ale z czułą mądrością odnosząc się do swojego nieszczęścia tak, jak odniosłaby się do nieszczęścia innego człowieka ryzykującego podróż w głąb chwilowo nieczynnego wulkanu swoich namiętności. Być może – w głąb Ciebie. Nasza Fedra nosi lustrzane odbicie swojego imienia: Ardef. Albo imię czytane wstecz. Jak historia jej losu, którą opowiada na krótko przed śmiercią. Od końca do początku. Albowiem-powtórzmy za Eliotem – „W moim początku jest mój kres”.

Zresztą może to „tylko” historia aktorki, która żyje w stanie ustawicznego ryzyka zanurzania się w losach innych ludzi, albo zanurzania losów innych ludzi w swoim losie?”

Anna Skubik gościła na bolesławieckiej scenie w październiku zeszłego roku z innym swoim monodramem, pod tytułem „Złamane Paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”. Spektakl został przyjęty owacyjnie.

Bilety do nabycia w Młodzeżowym Domu Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej 5.

Strona WWW artystki jest TUTAJ
Fotografie i wideo: Sabin Kluszczyński

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish