Lip 11, 2013
1705 Wyświetleń
0 0

Tak niewielu porwało tak wielu

Napisany przez

W tym roku Pszczyna gościła Glinoludy po raz trzeci. Na Pszczyński Festiwal Ceramiki z Bolesławca pojechało piętnaście osób, ale na miejscu pomalowała się ponad setka mieszkańców.

Festiwal Ceramiki w Pszczynie trochę różni się od Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Jest skromniejszy w ofercie, ale za to dba o jakość, ponieważ wszystko jest ściśle związane z ceramiką artystyczną i użytkową. Nie ma bud komercyjnych, stojących na środku rynku czy innych atrakcji, kojarzących się tylko z jarmarkiem. Gastronomią zajmują się pszczynianie mający swoje biznesy wokół rynku. Widać, że Festiwal Ceramiki jest zrobiony dla mieszkańców i z mieszkańcami.

W tym roku Festiwal promował hasło “Pszczyń się do kultury!” Jak co roku przygotowano szereg atrakcji, między innymi: podpalenie pieca ceramicznego zbudowanego z 800 butelek, czy odsłonięcie lampy “Wrak Wygasłego Słońca” autorstwa pracującego w Bolesławcu artysty, Mateusza Grobelnego. Bardzo ważnym elementem imprezy była  oczywiście parada Glinoludów. Był to już piąty taki festiwal w tym mieście, dlatego tegoroczne hasło brzmiało: “5 x Cieplej”

– To co jest fantastyczne w Pszczynie to atmosfera – mówi Bogdan Nowak, czyli Papa Glinolud. – Mieszkańcy bardzo chętnie wchodzą w naszą zabawę; wchodzą w naszą zwariowaną konwencję malowania się gliną i paradowania po mieście. Ich to bawi, ich to cieszy i chętnie to robią. Rynek był obstawiony tylko i wyłącznie ceramiką artystyczną i użytkową. Jeżeli chodzi o taką prozaiczną sprawę jak gastronomia, to oddana jest ona w ręce pszczynian. To jest dla mnie bardzo ważne, bo wtedy widać, że to święto ceramiki jest zrobione z myślą o mieszkańcach. Było kilka koncertów w przepięknym parku zamku pszczyńskiego, były też koncerty na scenie, która stała w Rynku. Wystąpił na przykład zespół Earth Bolt. Były występ mimów z Warszawy, jednak największą atrakcją była, jak to Pszczynianie napisali, Wielka Niedzielna Parada Glinoludów. Po naszym przejściu był wybór Miss i Mistera Gliniady. Glinoludy, które organizowały całą paradę były jury, które wybierało króla i królową Parady spośród mieszkańców. Wszystko było genialne i jestem naprawdę zadowolony.

Foto: Zbigniew Żupa

Kliknij TUTAJ i zobacz więcej zdjęć z pszczyńskiego Festiwalu.

 

 

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Tak niewielu porwało tak wielu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mały poślizg burmistrza Relicha

Nasz czytelnik obejrzał okraszonego finezyjnym tytułem "Wchodzą w XXI wiek" newsa Telewizji Łużyce o sieci światłowodowej. Czytelnik doszedł do wniosku,...

Zamknij