sie 27, 2013
2165 Wyświetleń
0 0

Zakończył się ceramiczny karnawał

Napisany przez

19. edycja Bolesławieckiego Święta Ceramiki przeszła do historii.Przez pięć dni na rynku w stolicy polskiej ceramiki swoje wyroby prezentowało blisko 80 wystawców ceramiki z Bolesławca i okolic, z Polski i zagranicy: Litwy, Czech, Węgier i Włoch.

Obok targów program BŚC wypełniały ciekawe propozycje. Święto rozpoczęła widowiskowa parada. W barwnym korowodzie „W kolorze kobaltowym” uczestniczyły m.in.: władze miasta i powiatu, zaproszeni goście, Rada Miasta, Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne oraz uczestnicy Konkursu na Najciekawszą Prezentacje podczas Ceramicznej Parady (powyżej reprezentacja Football Academy podczas Parady).

Na dużej scenie prezydent Bolesławca Piotr Roman, przekazał klucze do bram miasta Bractwu Ceramicznemu. Rozstrzygnięto konkurs na Najciekawszą Prezentację. W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zdobyła „Baba do sera”, drugie „Pawie Oczka”, a trzecie „Ceramiczny Motylek”. W kategorii grupowej pierwsze miejsce zdobyła ” Niezależna Inicjatywa Koniec Świata i Orkiestra Bębniarska 7 Minut Przerwy”, drugie „Prezentacja Stowarzyszenia Lokalnego – BCIL VIA SUDETICA”, trzecie „Szkoła Tańca Orientalnego BOK-MCC”.

Glinoludy z Via Sudetica dostaly drugą nagrodę w Ceramicznej Paradzie

Glinoludy z Via Sudetica dostały drugą nagrodę w Ceramicznej Paradzie

Wręczono nagrody o wartości ponad 7 000 zł ufundowane przez bolesławieckie firmy: Sklep RTV-EURO-AGD, Bank Zachodni WBK SA, Przedsiębiorstwo Usługowa JAREXS Sp. z o.o, Market Kaufland, Firmę Majster, Restaurację Antica, Bolesławiecki Park Wodny ORKA i Zamek Kliczków oraz KASĘ STEFCZYKA.

Po otwarciu przyszedł czas na gwiazdy piątkowego wieczoru. Na początek wystąpił LemON. Grupa w Bolesławcu ma wierne grono fanów.  Następnie na scenę wkroczyły Haydamaki. Żywiołowa kozacka muzyka  porwała uczestników święta. Energetyczny koncert na długo pozostanie w pamięci nie tylko miłośnikom folkowych dźwięków. W Rynku odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej  49. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. W specjalnie zbudowanej na potrzeby wystawy galerii pod kopułą zaprezentowano  prace szesnastu artystów z Meksyku, USA, Austrii, Francji, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii oraz z Polski. Artyści tworzyli w czerwcu, w trzech bolesławieckich zakładach ceramicznych.  Na zakończenie dnia odbył się spektakl „Pieśń Bugajów” Teatru AVATAR. Na widzach największe wrażenie zrobiły kostiumy aktorów, jarzące się niezwykle barwnym  światłem UV.

Na mieszkańców oraz turystów, którzy wybrali się w sobotę do centrum Bolesławca czekała piękna pogoda oraz moc atrakcji. Bogaty program powodował, że trudno było skorzystać ze wszystkich propozycji. Na pewno nie można było przegapić najważniejszych punktów programu. W Rynku odbyły się I Mistrzostwa w Toczeniu na Kole Garncarskim, w których wzięło udział 7 garncarzy. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: wytoczenie jak najwyższego naczynia, jak najszerszego naczynia oraz czterech naczyń według  szablonu. Zwycięzca Dawid Żynda z ASP we Wrocławiu otrzymał 500 zł i w przyszłym roku pojedzie na Mistrzostwa Świata w Toczeniu na Kole Garncarskim do Faenzy /Włochy/.

Po południu odbyła się widowiskowa Parada Glinoludów zakończona ślubem. W Galerii Długiej BOK-MCC odbyło się otwarcie wystawy „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej”. Na wystawie zaprezentowały się cztery zakłady produkujące bolesławiecką ceramikę: Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o., Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz oraz CERGOR Zakład Ceramiczny Kazimierz Gorczyński Nowogrodziec.

Nowe wzornictwo Manufaktury na wystawie w BOK MCC

Nowe wzornictwo Manufaktury na wystawie w BOK MCC

Na małej scenie zaprezentowały się m.in. pracownie taneczne i muzyczne BOK-MCC:  Break-Dance, Zespół Pieśni i Tańca BOLESŁAWIEC, Canon i Canonki, Studio Piosenki, Pracownia wokalna, Poeticon, Szkoła Tańca Orientalnego ARABESKA, Szkoła Tańca Flamenco CARMEN.  Wieczorem publiczność dała się porwać ponad  dwugodzinnej prywatce z muzyką lat 60-tych z udziałem Piotra  Szczepanika  „Gdzie się podziały tamte prywatki”. Po zapadnięciu zmroku na skwerze w Rynku pięknie prezentowały się rozpalone piece plenerowe: „Cztery strony ognia” autorstwa Mateusza Grobelnego oraz „Piec butelkowy” Terry Davisa/Włochy/. Dzień zakończył zagrany na najwyższym poziomie koncert legendarnych muzyków z Wielkiej Brytanii LEGENDY UK oraz ALAN SILSON (wcześniej SMOKIE).

Niedzielny program wypełniały również niezwykle ciekawe propozycje. Ogromne emocje wzbudził Teatr FACTORIA CIRCULAR z Hiszpanii, który dwukrotnie przedstawił spektakl „RODAFONIO”. Toczenie się ogromnego koła przez teren imprezy z trzema koncertującymi muzykami w środku przyciągnęło tłumy bolesławian i turystów. Dla najmłodszych, oprócz działań w Miasteczku Animacji Ceramicznych, przygotowany został fabularyzowany program dla dzieci „Przygoda z Piratami”. Spektakl animował młodych widzów, którzy pełni emocji, uczestniczyli w przedstawianej historii. Natomiast pod małą sceną dużych i małych świetnie bawiła „ARKA NOEGO”. Bardzo dobrze został przyjęty koncert Hani Stach: „W Hołdzie Whitney Houston”. Wokalistka czarowała pięknym głosem zebranych, śpiewając największe hity swojej idolki. Gwiazdą wieczoru był Paweł Kukiz. Publiczność wraz z artystą wyśpiewała największe jego hity. Święto zakończył pokaz sztucznych ogni.

(na podst. info BOK-MCC)

Informacja: Agnieszka Gergont – rzecznik prasowy UM

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Zakończył się ceramiczny karnawał

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish