Wrz 9, 2013
4551 Wyświetleń
0 0

OFE, złodzieje i lotniskowce – czyli gdzie jest kasa?

Napisany przez

Jak to powiedział pewien polityczny błazen spod znaku świńskiego ryja i wibratora: ludzie nie rozumieją o co chodzi z OFE, ale wiedzą, że coś śmierdzi. Opinię o tym, że Polacy czegoś nie rozumieją – słyszałem już wiele razy. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy jakimiś debilami. Przeciętny młody człowiek w Polsce – staje się ofiarą “reform” systemu edukacji, natomiast człowiek dorosły – jest ofiarą propagandy, której apogeum przeżywamy obecnie.

W jednym ze swoich tekstów zwróciłem już uwagę, że na portalach informacyjnych mamy możliwość w ciągu jednego dnia natrafić na 3 absolutnie sprzeczne ze sobą informacje na temat tak wymierny – jak stan gospodarki.

Jeśli jednak, dziedzinę taką jak ekonomia podporządkuje się politycznym interesom, a ścisłe ekonomiczne definicje zaczyna zmieniać się pod wpływem koniunktury – to sorry. Ludzie przestaną rozumieć ekonomię, ale będą czuli smród.

Rząd PO w ciągu kilku ostatnich lat dokonał już kliku gwałtów na ścisłych definicjach długu publicznego. Zgodnie z moim przekonaniem od 2009 roku co najmniej raz złamano w tym zakresie konstytucję, zaś prawdopodobnie dwukrotnie przekroczono zapisy ustawy o finansach publicznych.

Nie, to nie Kaczyński beknie w przyszłości przed trybunałem za to, że stara i wytrawna polityczna rozgrywająca – Blida zastrzeliła się w kiblu z poczucia niewinności… Przed trybunałami będą odpowiadać, za same tylko finanse publiczne, Tusk i Rostowski. To pewne jak w ruskim banku.

Pokrótce wyjaśnię po chłopsku o co właściwie chodzi z tymi OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne zostały wprowadzone w roku 1999, pod ścisłym nadzorem Banku Światowego,  przez rząd Jerzego Buzka (obecnie europoseł PO), jako jeden z trzech filarów ubezpieczeniowych. Pierwszy, obowiązkowy filar – to ZUS/KRUS, drugi, również obowiązkowy – to reprezentowane przez komercyjne spółki kapitałowe – Powszechne Towarzystwa Emerytalne – OFE, zaś trzeci, dobrowolny – to Indywidualne Konta Emerytalne.

Warto zaznaczyć, że reforma emerytalna Buzka była pilotowana i wprowadzana przez największych ekspertów ekonomicznych w kraju.

Jak to działa?

Każdy pracujący płaci składki do państwowego ZUS. ZUS – na mocy prawa wprowadzonego w ramach reformy systemu w roku 1999 – odprowadza około 2,5% tej składki do prowadzonych przez komercyjne spółki OFE. Od 1999 roku do 7 marca 2012 ZUS przekazał OFE 178,3 mld zł.

Co z tą kasą robią OFE?

Inwestują ją m.in. w akcje, a przede wszystkim w obligacje skarbowe emitowane przez państwo. Co to są obligacje? To papiery dłużne wysokiego zaufania. Państwo emituje obligacje długo, lub krótkoterminowe – np. za 100 zł sztuka zobowiązując się, że za 5 lat odkupi je za 107 złotych. OFE tę kasę mają nam później wypłacić. Za swoją robotę dostają dość tłustą prowizję.

Warto zaznaczyć, że pieniądze inwestowane przez OFE zasilają również krajową giełdę – więc mają również wpływ na wolnorynkową gospodarkę.

Co chce zrobić rząd Tuska?

-Część obligacyjną przenieść do ZUS.

Okazuje się, że najwięcej kasy (ponad 100 miliardów) fundusze OFE zainwestowały właśnie w długoterminowe obligacje skarbowe emitowane przez Państwo. Czyli – pieniądze z naszych składek – fundusze przekazały budżetowi Państwa w zamian za papier wartościowy. Państwo tym samym – stało się NASZYM dłużnikiem za pośrednictwem OFE. OFE kupowały te papiery – bo to papiery WYSOKIEGO ZAUFANIA. Równie dobrze – OFE mogłyby tę kasę w większości lokować w niestabilnych akcjach. Jednak zaufały Państwu Polskiemu.

Państwo więc – wisi nam za pośrednictwem OFE kasę – na co mamy podpisane papiery. To jest właśnie owa część obligacyjna.

Tusk z Rostowskim chcą po te papiery dłużne przyjść, podrzeć je i wyrzucić do kosza – w ten sposób nie będą mieli (wirtualnie) długu, cofną się przed tzw. progi ostrożnościowe – które niedawno sami sobie uchylili (delikt konstytucyjny) i… będą mogli zadłużać Polskę przez kilka kolejnych lat – aż padnie na ryj. Nazywając to po imieniu mamy do czynienia z NACJONALIZACJĄ – czyli przejęciem własności prywatnej przez państwo. Nacjonalizacja to działalność charakterystyczna dla reżimów.

To bardzo proste. Wszystko Wam wyjaśniłem.

 

lotniskowiec

I teraz jeszcze taka wizja na pobudzenie wyobraźni…

ZUS przekazało z naszych składek do OFE od 1999 roku – 178 miliardów złotych. Tu chodzi o monstrualne pieniądze. Przypomnę, że jeden miliard to tysiąc milionów. 178 miliardów złotych to 59 miliardów dolarów.

Wiecie ile kosztuje nowoczesny amerykański lotniskowiec – najdroższy okręt wojenny świata? Wraz z programem badawczym – 14 miliardów dolarów…  (polecam linkowany tekst – aby uzmysłowić sobie o jakiej niebotycznej kasie jest mowa)

Wniosek?

Kochani! Za jedyne 2,5% naszych miesięcznych składek ZUS – Polska mogłaby od roku 1999 wybudować lub kupić sobie 4 supernowoczesne amerykańskie lotniskowce…

Dodajcie sobie do tego:  całą wartość składki ZUS, która realnie jest podatkiem + wszystkie podatki właściwe, które odprowadzamy.

Dodajcie do tego te miliardy euro – które jakoby, dostajemy od Unii Europejskiej

Wmawiają nam, że luksusem są dla nas jakieś durne stadioniki i kilkaset kilometrów spartaczonych autostrad po płaskim.

Czy mi się wydaje – czy nam ciągle wmawiają, że jesteśmy biednym społeczeństwem…?

Unaoczniłem Wam jaki jest potencjał finansowy 40 milionowego narodu.

GDZIE SĄ NASZE PIENIĄDZE?

 

Z tradycyjnym bolszewickim pozdrowieniem,

glowa_bro_res

Tomasz Dominik Broniszewski
“Bruner”

 

Tagi artykułu:
· · · · ·
  http://www.broniszewski.pl/

  מנא ,מנא, תקל, ופרסין

  Komentarze do OFE, złodzieje i lotniskowce – czyli gdzie jest kasa?

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

   pl_PLPolish
   Przeczytaj poprzedni wpis:
   Napoleońskie święto w Bolesławcu

   Okrągła 200. rocznica kampanii 1813 r. świętowana była w Bolesławcu w dniach 6. i 7. […]

   Zamknij