sty 29, 2014
2188 Wyświetleń
0 0

Remont o 300 000 zł droższy niż planowano

Napisany przez

W budżecie na rok 2013 starostwo zaplanowało na remont okrąglaka 280 tysięcy złotych. Dziś chwali się zakończeniem remontu, który kosztował… 584 317 zł. Jak to możliwe że niedoszacowano kosztów inwestycji i nie przewidziano, że będzie droższa o ponad 100 procent?

Kwota na remont puchła w ciągu roku. Przy głosowaniu nad budżetem na 2013 rok poinformowano radnych, że koszt remontu wyniesie 280 tysięcy. Na podstawie uchwał Rady Powiatu można prześledzić proces wzrostu kosztów remontu. Jeszcze w maju miał on kosztować tyle samo, jednak już w czerwcu uchwała o zmianach w budżecie zrobiła radnym niespodziankę:

remont okrąglak

Niespodzianką zainteresował się wówczas radny Rady Powiatu, Maciej Małkowski. To jego zapytanie z protokołu czerwcowej sesji:

Radny Maciej Małkowski stwierdził, że praktycznie co Sesję Rada Powiatu podejmuje decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na termomodernizację budynku – siedziby Starostwa Powiatowego w Bolesławcu (tzw. okrąglaka). Radny przypomniał, że w wyniku wcześniejszych szacunków wydatków na tę inwestycję przeznaczono 280.000 zł, a teraz trzeba zwiększyć tę kwotę o kolejne 220.000 zł i dodał, że rozumie pomyłki w kosztorysie, ale 75% wzrost wydatków na ten cel wymaga uzasadnienia.

I odpowiedź starosty (z protokołu):

Starosta odpowiedział, że zmianie uległ zakres zadania, który się zwiększył o wykonanie remontu dachu i dodał, że etapowanie zadania dotyczącego modernizacji budynku przy ul. Armii Krajowej w Bolesławcu – przyszłej siedziby Starostwa – powoduje, że obecny budynek – siedziba Starostwa będzie jeszcze przez wiele lat eksploatowany, dlatego wymaga wymiany okien i remontu dachu w celu oszczędności energii elektrycznej i ogrzewania.

Pani Maria Szydłak poinformowała, że łączna wartość zadania stanowi kwotę 500.170 zł, a wartość robót oszacowanych według kosztorysu inwestorskiego stanowi kwotę 490.735,61 zł.

Tyle czerwcowy protokół. Niestety na sesji nie padło pytanie zasadnicze: Dlaczego nie przewidziano z góry kosztów remontu  przy głosowaniu budżetu na 2013?

Skok kosztów remontu z 500 do 584 tysięcy złotych następuje we wrześniu, ale kwota zgubiła się w liczbach i tabelach. Nie ma w protokole z sesji słowa wyjaśnienia dlaczego kwota znowu wzrosła. Kosztorys na 280 tysięcy, na podstawie którego radni powiatu przy głosowaniu budżetowym przeznaczyli pieniądze na remont, okazał się zupełnie nierealistyczny. Dziś mówi się „oszczędnościowy”.

– Kwota 280 tysięcy zł przeznaczona na remont siedziby Starostwa Powiatowego w Bolesławcu przy Pl. Piłsudskiego 2 wynikała z oszczędnościowego planu uwzględniającego jedynie wymianę okien i remont cieknącej części dachu w budynku – pisze rzecznik powiatu, Katarzyna Biegasiewicz– Jednakże z uwagi na różnej wielkości otwory okienne w której były osadzone okna drewniane, nierówne osiadanie budynku oraz krzywizny powstałe podczas budowy obiektu, wymiana okien na profile z tworzywa bez zmiany elewacji byłaby trudna do osiągnięcia, jeśli nie niemożliwa. Jednocześnie budynek nie posiadał do tej pory żadnej termoizolacji, toteż wymiana okien nie przyniosłaby oczekiwanego efektu. Mając na uwadze powyższe argumenty, cały czas szukano źródeł finansowania, aby budynek zmodernizować w większym zakresie. Pomocne okazały się zaoszczędzone środki przeznaczane zwyczajowo na ochronę środowiska i na inwestycje termomodernizacyjne – 132 tysiące. Gdy okazało się, że remont siedziby w szerszym zakresie staje się realny, postanowiono dołożyć pieniądze na ten cel z budżetu powiatu. Po wykonaniu przedmiaru nowego zadania oszacowano kwotę na 486, 970 zł. (kwotę tą zabezpieczono w czerwcu 2013 r) Niestety pieniądze okazały się niewystarczające. Najtańsza oferta w drugim z kolei przetargu firmy Basspol wyniosła trochę ponad 571 tys. zł brutto. W efekcie Zarząd Powiatu zdecydował się na podwyższenie kwoty przeznaczonej na wykonanie zamówienia do kwoty najniższej oferty.

Koniec końców koszt remontu wyniesie nieco mniej niż 584 tysiące, bo wykonawca ma kilka miesięcy opóźnienia, przez co będzie musiał zapłacić kary. Ich wysokość na razie nie jest znana.

Siedziba starostwa po remoncie

Siedziba starostwa po remoncie

Co zrobiono w ramach remontu?
Według informacji z powiatu zakres prac obejmował:
– uszczelnienie, ocieplenie i modernizacja pokrywy rotundy,
– ocieplenie i pokrycie papą dachu budynku,
– wyprofilowanie spadku dachu,
– obróbki blacharsko,
– dekarskie na dachu i budynku,
– wymiana okien wraz z ich montażem i utylizacją starych,
– obróbka okien po wewnętrznej stronie,
-ocieplenie ścian,
– modernizacja elewacji,
– montaż systemu z nowoczesnych prefabrykatów aluminiowych,
– pokrycie tynkiem mineralnym cokołu, wejścia oraz ścian rotundy i muru oporowego,
– wymiana bram garażowych.

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Remont o 300 000 zł droższy niż planowano

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish