lut 2, 2014
2730 Wyświetleń
0 0

Doręczenia sądowe i prokuratorskie. Cz. I.

Napisany przez

Od 1 stycznia 2014 r. w związku ze zmianą dotychczasowego operatora Poczty Polskiej doręczanie przesyłek z sądów i prokuratur przejęła Polska Grupa Pocztowa S.A., której akcje stanowią własność cypryjskiej spółki inwestycyjnej Badenhop Holdings LTD, a także dwóch 30-parolatków z Bielska Białej i Warszawy oraz nieaktywnej spółki z Bielska-Białej, zajmującej się produkcją wyrobów metalowych.

Tekst niniejszy nie będzie jednak traktował o zdarzeniach takich, jak doręczenie cudzego aktu oskarżenia z wezwaniem na rozprawę w sklepie „Małpka” w Obornikach Śląskich, lecz o tym jakie wezwania sądu i prokuratury skutkują obowiązkiem stawiennictwa pod rygorem wymierzenia kary lub zastosowania przymusu.

W postępowaniu cywilnym sąd może oprócz operatora (czyli PGP) dokonać doręczenia korespondencji za pośrednictwem komornika, osób zatrudnionych w sądzie oraz sądowej służby doręczeniowej, jeśli taka została utworzona. Doręczanie pism żołnierzom, funkcjonariuszom Policji i Służby Więziennej następuje przez ich organy bezpośrednio przełożone, zaś doręczanie osobom pozbawionym wolności – przez zarząd Zakładu Karnego. W elektronicznym postępowaniu upominawczym doręczeń powodowi dokonuje się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego a pozwanemu, gdy wniesie pismo drogą elektroniczną.

Zasadą jest, iż pisma doręcza się osobom fizycznym osobiście, zaś osobom prawnym a także organizacjom nieposiadającym osobowości prawnej, organowi uprawnionemu do reprezentowania przed sądem lub do rąk upoważnionego do odbioru pism pracownika.

Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, można zastosować tzw. doręczenie zastępcze, polegające na odebraniu pisma od doręczającego przez dorosłego domownika, administratora, dozorcę lub odpowiedni organ gminy.

Jeśli pisma sądowego lub prokuratorskiego nie da się doręczyć bezpośrednio lub „zastępczo”, pismo zostanie złożone w placówce operatora, tj. przynajmniej na razie w placówce PGP lub współpracującej z nią firmie InPost., a doręczane w inny sposób w urzędzie gminy. Doręczyciel na drzwiach mieszkania pozostawi awizo z informacją, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz z pouczeniem, że należy je odebrać w ciągu 7 dni od dnia umieszczenia zawiadomienia. Jeśli termin ten upłynie czynności zawiadomienia powtarza się. W przypadku upływu kolejnego terminu pismo uważa się za doręczone, o ile sąd otrzyma od operatora zwrotne potwierdzenie odbioru. Natomiast w toku sprawy adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi oraz radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa doręczają sobie nawzajem osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej odpisy pism.

Kategorie:
adwokat radzi

  Adwokat mgr Tomasz R. Weigt. Od 1998 roku prowadzę własną kancelarię adwokacką w Bolesławcu przy ul. Daszyńskiego 29 (tel. 757326191 lub 601563996). Posiadam szerokie doświadczenie w zakresie prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, samorządowego. Kancelaria prowadzi obsługę w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Poza pracą interesuję się polityką, historią oraz tangiem argentyńskim.

  Komentarze do Doręczenia sądowe i prokuratorskie. Cz. I.

  • Doręczenia czy to przez Polską Grupę Pocztową czyli INPOST czy też (ponownie i aktualnie) prze Pocztę Polską to jest stan nie do zaakceptowania. Losy adresata są w rękach doręczyciela którzy może nie awizować przesyłki raz i drugi z lenistwa albo złośliwe i będzie skutek doręczenia. To nie żarty, proszę http://pamietnikwindykatora.pl/2013/04/23/listonosz-wazniejszy-od-sedziego/ Tylko doręczenie elektroniczne które podobno ma zostać wprowadzone, wyeliminuje potencjalne i rzeczywiste patologie.

   Paulina Śliwińska 02/12/2017 18:32 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish