Kwi 18, 2014
1247 Wyświetleń
0 0

“Wiosenny pokaz mody” w Muzeum Ceramiki

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza do zwiedzania wystawy „Wiosenny pokaz mody”.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza do zwiedzania wystawy „Wiosenny pokaz mody”.

Na ekspozycji zaprezentowano kobiece stroje oraz bieliznę i dodatki, obrazujące trendy panujące w modzie w latach 1910-1960. Znalazły się tu zatem zarówno bogato zdobione, ciężkie suknie balowe, stylowe „krynolinki”, skromniejsze sukienki w stylu art déco, a także nowoczesne, niemal ekstrawaganckie powojenne stroje w tzw. stylu “New Look”. Część wystawy poświęcono modzie ślubnej. Pokazano tu także torebki, kapelusze, rękawiczki, mitenki, biżuterią i inne typowo kobiece dodatki, dopełniające strój, świadczące o dobrym guście właścicielki. Na wystawie znajdują się także przedmioty niezwykłe, jak pleciony komplet znanej do dziś na całym świecie firmy obuwniczej Bata, z którego zachował się jeden tylko pantofelek, drugi – wysłany do reklamacji w 1939 r.- nie zdążył powrócić do właściciela przed wojną. Pokazano także oryginalną suknię w stylu orientalnym wykonaną ze szlafroka pochodzącego z zagranicznej paczki UNRRA (organizacja działająca od 1943, pomagająca krajom, które ucierpiały podczas II wojny światowej).

Wystawa, przygotowana ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest niezwykle barwna. Można usłyszeć tu gwar “perkalowych bali”, zobaczyć elegancję rodem z francuskich żurnali, czy też poczuć intymność przytulnej alkowy.

 

 

Tagi artykułu:
· · ·
Kategorie:
news
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Miejska Biblioteka zaprasza na spotkania z Dariuszem Rekoszem

  Pierwsze spotkanie pt. "Magia słowa" odbędzie się – w czwartek – 24 kwietnia – godz.17:00 […]

  Zamknij