maj 16, 2014
2251 Wyświetleń
6 0

Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Stanisława Borowskiego

Napisany przez

Jedenaścioro artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odebrało w czwartek medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odebrał wśród nich Stanisław Borowski, artysta tworzący w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie ma swoją hutę szkła.

Jedenaścioro artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odebrało w czwartek medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odebrał wśród nich Stanisław Borowski, artysta tworzący w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie ma swoją hutę szkła.

Stanisław Borowski, urodzony w 1944 roku Moutiers we Francji, jest jednym z najbardziej znanych w świecie polskich artystów szkła. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii i kolekcji prywatnych.

W latach 60-tych Borowski zatrudnił się w hucie szkła w Krośnie. Pracował przy wytwarzaniu form, dmuchaniu szkła oraz w szlifierni. Poznał biegle wszystkie techniki szklarskie. W 1981 roku niemieckie pismo „Neues Glass”, znane wśród kolekcjonerów szkła na całym świecie, organizuje konkurs na 100 najciekawszych wyrobów szklanych roku. Borowski wysyła biało-czarne zdjęcia swoich prac i dostaje się do prestiżowej setki. Zaproszony na międzynarodową wystawę szkła w Kassel wyjeżdża do Niemiec i zostaje tam na stałe. Szybko zdobywa międzynarodową sławę. Jest zapraszany na wystawy do najlepszych galerii, a jego prace są rozchwytywane przez kolekcjonerów na całym świecie.

W 1990 Stanisław Borowski zakłada w Hennef koło Bonn Glasstudio Borowski. W 1992 roku przenosi je do Tomaszowa Bolesławieckiego, do starych poniemieckich zabudowań gospodarczych, które rok wcześniej kupił.
W 1993 roku Studio Borowski przejmują jego synowie: Paweł i Wiktor Borowscy. Paweł Borowski projektuje kolekcje oryginalnej szklanej galanterii i obiektów świecących, w całości wykonanych ze szkła oraz meble – zwierzęta, Wiktor zajmuje się w Niemczech promocją i sprzedażą.
W 2007 roku do Studia dołącza najmłodszy z braci, Jan Stanisław, absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Wyższej Szkoły w Koblencji w Niemczech. Szkło Borowskich jest dzielone na trzy odrębne kolekcje: produkowane w krótkich seriach „Studio-Line”; rzeźby i lampy ogrodowe „Outdoor-Objects” oraz limitowane i unikatowe „Artist Edition”. Największym odbiorcą kolekcji „Studio-Line” jest Rosenthal Studio-Haus w Niemczech.

 

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Stanisława Borowskiego

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish