cze 12, 2014
1806 Wyświetleń
0 0

Dni Bolesławca 20 – 22 czerwca

Napisany przez

Tercet Egzotyczny oraz duża dawka doskonałej, pełnej energii muzyki folkowej zespołów Čači Vorba, Hoverla, Nadija podczas Dni Bolesławca. tegoroczne Dni Bolesławca odbędą się od 20 do 22 czerwca na Plac księdza Jerzego Popiełuszki. Każdy dzień imprezy ma odrębną formułę: piątek – Dzień Seniora, sobota – to Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej, niedziela – Kresowiana.

Tercet Egzotyczny oraz duża dawka doskonałej, pełnej energii muzyki folkowej zespołów Čači Vorba, Hoverla, Nadija podczas Dni Bolesławca. tegoroczne Dni Bolesławca odbędą się od 20 do 22 czerwca na Plac księdza Jerzego Popiełuszki. Każdy dzień imprezy ma odrębną formułę: piątek – Dzień Seniora, sobota – to Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej, niedziela – Kresowiana.

Podczas trzech dni świętowania zaprezentują się przede wszystkim bolesławianie: dzieci, młodzież, a także seniorzy. Tematem przewodnim będzie również kultura, tradycje i obyczaje naszych rodziców, dziadków, którzy przybyli na ziemie odzyskane z byłej Jugosławii oraz Kresów Wschodnich.

W piątek, 20 czerwca – Dzień Seniora. Na stoiskach promować się będą stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zrzeszone w Bolesławieckiej Radzie ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta Bolesławiec, czyli: Polski Związek Działkowców, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Społeczne „Carpe Diem”, Dom Dziennego Pobytu, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Hobby seniora.
Tego dnia zaprezentują się również dzieci z Miejskich Przedszkoli Publicznych, ich działania rozpocznie przemarsz dzieci i władz miasta z Rynku na Plac Popiełuszki. Po południu, tą samą trasą odbędzie  się barwny korowód seniorów.
W galerii BOK-MCC odbędzie się wernisaż wystawy „Pasja tworzenia” grupy malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tworzącej pod opieką Katarzyny Sas. Prezentowane prace powstały w roku akademickim 2013/2014.
Przed południem na scenie na Placu Popiełuszki jako pierwsi zaprezentują się seniorzy m.in. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Dom Dziennego Pobytu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Następnie podziwiać będziemy występy utalentowanych młodych wykonawców z instytucji kultury działających w naszym mieście. Wystąpią uczestnicy zajęć pracowni tanecznych oraz muzycznych Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki: grupa Break Dance prowadzona przez Pawła Klimka, Studio Piosenki, którego instruktorem jest Agata Pińczuk-Burdzy, pracownia wokalna – Barbary Lendzian, zespół Poeticon, którego opiekunem jest Anna Frączkiewicz, pracownia gitary prowadzona przez Mirka Kuca oraz pracownia Tańca Współczesnego grupa Modus prowadzona przez Haliny Bałacką – Kłak. Nie zabraknie występu grup tańca nowoczesnego Canon i Canonki prowadzonych przez Katarzynę Tomczyk-Jakubowską.
Z okazji 60-lecia istnienia swój program zaprezentuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego.  Na scenie zobaczymy również uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i  II stopnia.
Na zakończenie dnia wystąpi gwiazda wieczoru Tercet Egzotyczny, legenda polskiej muzyki rozrywkowej, obecna od 50 lat na muzycznej scenie.

W sobotę, 21 czerwca – na 14. Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej. Ideą imprezy jest pielęgnowanie tradycji bałkańskiej, z którą związani są liczni mieszkańcy Bolesławca i okolic. Na Placu Popiełuszki zbudowana zostanie wioska reemigrantów, którą zasiedlą Koła Gospodyń Wiejskich: Wykroty, Dobra, Lipiany, Tomaszów Bolesławiecki, Kierżno oraz stowarzyszenia: Stowarzyszenie Polsko-Słoweńskiego Triglav – Rysy i Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół, swoje stoisko będzie miało również Miasto Partnerskie Prnjavor.
Podczas imprezy mieszkańcy miasta oraz goście będą mieli okazję spróbować kuchni bałkańskiej: tradycyjnej pity z dodatkami (na ostro i na słono), zupy gulaszowej czy paprykowej oraz pečenicy – tradycyjnego, świątecznego dania z pieczonego świniaka. Odbędzie się również  konkurs kulinarny na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“.
Godzinę przed południem z Rynku na Plac Popiełuszki wyruszy barwny korowód zespołów folklorystycznych, który rozpocznie oficjalne otwarcie festiwalu. Podczas otwarcia przy akompaniamencie Kapeli Herbutów wspólnie zatańczymy Kolo – tradycyjny taniec ludowy popularny na Bałkanach. Wystąpi Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec“. Będzie również tort, z okazji 40-lecia podpisania umowy partnerskiej z miastem Prnjavor.
Po południu na scenie zaprezentują się lokalne zespoły folklorystyczne: Wesoła Gromadka, Niespodzianka z Tomaszowa Bolesławieckiego, Zespół Wokalny „Leśne Nastroje“ z Dobrej, KGW Osiecznica-Kliczków, Nasza Biesiada z Osiecznicy, Niezapominajka z Osłej oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec“ oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka“.
Jak co roku nie zabraknie gości z zagranicy, wystąpią dwa zespoły z Chorwacji: „Sinovi atara” zespół wokalny z tamburinami oraz Zespół pieśni i tańca „KUD Dika” ze Slatiny, a także grupa z Bośni i Hercegowiny/ Prnjavor – Srbsko Folkorno Udruzenje „Svilen Konac” Lisnja.
Gwiazdą wieczoru będzie lubelski zespół folk, world-music specjalizujący się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, bałkańskiej oraz karpackiej Čači Vorba. Zespół zaliczany jest do najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich kilku lat. Swoimi energetycznymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista”, czy „rumuńskiego rock’n’rolla” zaskoczył publiczność na ponad 250 koncertach w 14 krajach.

Dodatkowo, w sobotę w ramach Dni Bolesławca o g. 19.00 w Teatrze Starym odbędzie się koncert karkonoskiego zespołu folkowego „Szyszak” pod patronatem Starosty Bolesławieckiego, na który wstęp również jest bezpłatny.
W niedziele, 22 czerwca zabawa w rytmach kresowych. Kresowiana, to ważny dzień dla Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, m.in. w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł odbędzie się wystawa Kresowiaków i Lwowska, zakończony zostanie projekt „Ocalić od zapomnienia – Kresowiacy”, realizowany przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Podczas uroczystości promowana będzie książka zawierająca biogramy Kresowian.
Na scenie odbędą się występy artystyczne bolesławieckich szkół, zaprezentują się uczniowie  ze Szkoły Podstawowej nr 3, z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 i 2 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Następnie wystąpi zespół wokalno – instrumentalny „Winne Grona” oraz zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica. Wysłuchamy również czterdziestoosobowego chóru „Echo Kresów”, który wykonuje utwory muzyczne z bogatego repertuaru pieśni kresowych.
Dni Miasta zakończy występ dwóch świetnych, energetycznych zespołów: Hoverla oraz Nadija. Oba zespoły tworzą swoje utwory w językach: ukraińskim, łemkowskim i polskim. Polsko-ukraiński folkowo-rockowy zespół Hoverla pochodzi z Wrocławia, jego nazwa oznacza śnieżną górę. Grupa czerpie muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Muzycy łączą mocne rockowe sekcje z dynamicznymi, folkowymi skrzypcami, akordeonem i melodyjnym, słowiańskim wokalem. Natomiast Nadija, to łemkowski folk przyprawiony słonecznym reggae i energią ska. Utwory grane przez Nadiję łączą tradycję wielu kultur słowiańskich i mniejszości etnicznych. Potrzeba tworzenia muzyki z domieszką folku wypływa z ich korzeni oraz z przywiązania do tradycji.
Tego dnia, na Placu Piłsudskiego, nie tylko miłośnicy motoryzacji, będą mieli okazję oglądać zabytkowe auta prezentowane w ramach X Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych IKAR 2014.

Tekst: Agnieszka Gergont – rzecznik prasowy UM

 

 

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish