lst. 27, 2014
4620 Wyświetleń
0 0

Bolesławieccy żeglarze w ambitnym rejsie z Romanem Paszke

Napisany przez

Morska trasa ze Świnoujścia na wyspę Bornholm i z powrotem jest bardzo popularna. Od wielu lat polscy żeglarze co roku ścigają się na niej w regatach Baltic Polonez Cup. W chwili obecnej rekord na podobnej trasie należy do Zbigniewa Gutkowskiego, który na jachcie ENERGA pokonał ją w czasie 17 godzin i 24 minut. Bolesławieccy żeglarze pod dowództwem kapitana Romana Paszke zamierzają jutro zmienić ten stan rzeczy.

Morska trasa ze Świnoujścia na wyspę Bornholm i z powrotem jest bardzo popularna. Od wielu lat polscy żeglarze co roku ścigają się co roku na podobnej trasie w regatach Baltic Polonez Cup. 

Jutro, około godziny 7:30 sześciu żeglarzy, w tym czterech z Bolesławca, pod komendą doświadczonego kapitana Romana Paszke rozpocznie wyścig z czasem, by pokonać trasę Świnoujście-Wyspa Bornholm-Świnoujście jak najkrócej. Trasa liczy około 180 mil morskich (333 km).

W październiku nie udało się załodze LottoTeam pobić własnego rekordu na trasie Gdynia Świnoujście. Zabrakło wtedy kilkunastu minut. Tym razem, kończąc sezon, żeglarze chcą zmierzyć się z Bałtykiem, który o tej porze roku nie należy do najprzyjemniejszych miejsc w tej części globu. Próba odbędzie się na jednym z najszybszych jachtów w Polsce – katamaranie GEMINI3 pływającym w barwach LOTTO.

– Jutro na Bałtyku będą panowały optymalne warunki do takiego rejsu – mówi bolesławianin Jacek Pietraszkiewicz. – Czekaliśmy na nie prawie przez cały listopad. Będzie wiał wiatr około 20-25 węzłów ze wschodu. Oczekujemy zatem czasu w okolicach 10 godzin.

Próbę będzie można śledzić na żywo na TEJ stronie internetowej.

Załogę stanowią: Roman Paszke – kapitan, Robert Janecki  (na zdjęciu powyżej po prawej), Jacek Pietraszkiewicz, Ryszard Miazga, Jakub Jakubowski, Michał Bieżuński Marek Gałkiewicz.

Start i metę prawdopodobnie będzie jutro transmitować TVN 24.

Bornholm

Trasa, którą pokonają żeglarze

Roman Paszke urodził się i mieszka w Gdańsku. Jest żeglarzem, kapitanem jachtowym i konstruktorem. Pod koniec lat 90. zorganizował i prowadził budowę pierwszego polskiego jachtu hi-tech klasy One Ton – Gemini. Wybudowany jacht był pierwszą jednostką pełnomorską w Polsce, której kadłub został wykonany z włókien węglowych. Przepłynął ponad 90 tysięcy mil w rejsach oceanicznych, w tym samotnie przez Atlantyk na trasie Kadyks – Nowy Jork.

Kategorie:
sport
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Bolesławieccy żeglarze w ambitnym rejsie z Romanem Paszke

 • Sprostowanie informacji zawartych w powyższym artykule i
  przekazanych Redakcji Żagle dotyczących Roman Paszke opłynął Bornholm i pobił rekord? czy ustanowił swój kolejny prywatny rekord? Czy dojdzie do prawdziwego pojedynku Paszke vs Gutkowski? http://www.portalzeglarski.com/wiadomosc,5422.html

  Krzysztof Krygier 29/11/2014 14:26 Odpowiedz
  • Drogi Krzysztofie… Nie bardzo rozumiem co chcesz prostować. To trochę śmieszne i żenujące jak jedyni prawdziwi żeglarze z nad morza reagują na projekty i żaeglarstwo Romana Paszke. W artykule jest informacja, że trasa na Bornholm i z powrotem jest trasą popularną dal polskich żeglarzy. To jest fakt. Oczywiście możesz prostować i pisac, że nie Polonez Cup, że nie Bornholm tylko a Christianso. Tylko kto wie.. gdzie leży Christianso (z resztą mapka jednoznacznie pokazuje). Trasa Lotto to 182 Mile morskie. Trasa Gutka.. 186 mil morskich. NIKT NIGDZIE NIE NAPISAŁ ŻE KTOKOLWIEK BIJE JAKIŚ REKORD. Ale na pewno oglądalność strony rośnie.

   Jacek Pietraszkiewicz 29/11/2014 15:41 Odpowiedz
  • Zmieniliśmy słowo rekord w tytule.

   bobrzanie pl 30/11/2014 12:58 Odpowiedz
 • Jesteśmy juz z powrotem w Bolesławcu. 11 godzin 29 minut i 58 sekund to fajny czas… Było… szybko i zimno.

  Jacek Pietraszkiewicz 29/11/2014 11:31 Odpowiedz
 • Rysiu trzymaj formę

  Wieslaw Dudziak 29/11/2014 02:01 Odpowiedz
 • Sławny Romek to ten w środku?

  Jacek 28/11/2014 22:43 Odpowiedz
 • Czy było coś w mediach o tej próbie ? Na razie połowa trasy i 6,5h rejsu , więc czas powinien być lepszy od Gutka ale już jest 15ta czyli pół rejsu po ciemku będzie.

  AAA 28/11/2014 16:01 Odpowiedz
  • Jest w mediach, właśnie komentujesz : )

   Bernard Łętowski 28/11/2014 17:10 Odpowiedz
  • Szanowni PT autorzy wpisu i dyskutanci: „Rekord” Gutka podany w artykule jest wynikiem z 2014 roku, w dodatku zespołowym, ale na pewno nie najlepszym czasem w Regatach Poloneza (Świnoujście-Bornholm/Christianso-Świnoujście). Gutek w 2013 osiągnął 14 godzin i 43 minuty. W dodatku – wtedy płynął w regatach, dookoła Christianso, sam, na jachcie jednokadłubowym i na dystansie jednak dłuższym o prawie 20 mil od obecnej trasy zespołu Paszke+Bobrzanie. Tutaj płynie katamaran, z załogą, na dystansie jednak krótszym. Nie można porównywać jabłek z pomarańczami. Tym bardziej, że sam kpt. Paszke unika medialnej reklamy – nie ogłasza obecnego rejsu – jako „bicia rekordu”, ale apeluje o ustanowienie „czasu wzorcowej trasy” i sam pokazuje pierwszy jak to rozumie. (podobne trasy są popularne chcociażby w Anglii czy Francji). A to co innego. Dopiero od tego momentu będzie można porównywać kolejnych żeglarzy na TEJ SAMEJ TRASIE i W TEJ SAMEJ KATEGORII. Jakiekolwiek porównania teraz – to tylko „żeglarskie opowieści”. A swoją drogą – mają chłopaki „Cojones”. Zimno, mokro, po ciemku i na środku morza, ale jednak tworzą żeglarską historię. Chyba to jednak lubią :-) TAURUS

   TAURUS 28/11/2014 18:51 Odpowiedz
   • Prawda, prawda. Ciekawe co dalej będzie z Gemini 3, bo przecież już prawie mieli Hugo Bossa. Wątpię w jakiś rejs katamaranem wokół globu bo to zbyt duże ryzyko niepowodzenia.

    AAA 28/11/2014 23:58 Odpowiedz
   • Oczywiście… masz rację. Ale nikt nie ścigał się ze Zbyszkiem. Ścigaliśmy się dla przyjemności, z własnymi słabościami, z zimnem i z wiatrem. Lubimy to.

    Jacek Pietraszkiewicz 29/11/2014 11:34 Odpowiedz
    • Rozumiem dobrze, że dla przyjemności i z własnymi słabościami – ale wyjaśniłbyś może, jaki rekord „biliście”? Pytam, bo o „biciu rekordu” informuje już sam tytuł redakcyjnego newsa, tego, pod którym sobie dyskutujemy – i dlatego trudno chyba uznać, że to jakaś „nigdzie nie wypowiedziana teza”, prawda?…
     I może jeszcze – kogo rekord (ten który „biliście”) do przedwczoraj należał? Zaznaczam, że pytam, bo kieruje mną czysta ciekawość, wiesz – taka bez żadnego znanego lub nieznanego użytku…

     mistrz w sikaniu pod wiatr 30/11/2014 02:13 Odpowiedz
     • Mistrzu.. odpowiadam bez sarkazmu. Sam odpowiedziałeś. Żeby bić jakiś rekord trzeba się odnieść do trasy, rekordu i samego rekordzisty. Tekst wyjaśniał jednoznacznie, że trasa podobna, że popularna ale nie ta sama. Tekst nawiązuje do BPC… aby zwykły śmiertelnik, który 333 km pokonuje na Dolnym Śląsku w 3 godziny mógł odnieść czy czas uzyskany przez załogę na podobnej trasie to dużo czy mało. Gdyby rejs był jednoznaczną próbą zmierzenia się z kimś… byłoby dokładnie powiedziane z kim i na jakiej trasie. Tytuł być może niefortunny. W rozmowie z redaktorem porównaliśmy rejs do wyścigu BPC żeby mieć odniesienie. To wszystko.

      Jacek Pietraszkiewicz 30/11/2014 13:49 Odpowiedz
 • Moze lepiej byloby wystartowac w jakis prawdziwych regatach, chocby w Rhute du Rum?

  No ale wowczas byloby gwarancji „sukcesu”…

  Dla mnie lipa.

  mistrz w sikaniu pod wiatr 28/11/2014 13:06 Odpowiedz
  • no tak ale po co, skoro i tak nie mają szans w pobiciu Ciebie w konkurencji anonimowego drwienia z ludzi. Wyłącz komputer, wsiądź facet na łódkę w listopadzie na Bałtyku, rozwiń prędkość 20 kn, a później napisz coś do nas. Może zwyczajnie potrzebujesz odrobiny świeżego powietrza.

   Joanna 28/11/2014 15:07 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish