Maj 11, 2015
3119 Wyświetleń
5 0

Bolesławiecki efekt Kukiza

Napisany przez

Wysoki wynik wyborczy Kukiza i nieznaczne zwycięstwo Dudy w I turze wyborów prezydenckich będą miały wpływ na jesienną zmianę władzy w Polsce, ale mogą też przyczynić się do sporych zmian w Bolesławcu i powiecie.

Paweł Kukiz, ze swoją ideą walki o jednomandatowe okręgi wyborcze, ale przede wszystkim powiedzeniu „stop” obecnemu układowi stał się twarzą ruchu Bezpartyjnych Samorządowców, z ramienia którego pełni mandat radnego w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Założycielami i twórcami tego ruchu są m.in. Piotr Roman – prezydent Bolesławca oraz Robert Raczyński – prezydent Lubina – miasta, w którym odbył się wieczór wyborczy zakończony emocjonalnym przemówieniem Pawła.

20% poparcia dla Kukiza to również ogromny sukces Piotra Romana i pozwala poważanie myśleć o partycypowaniu w kształcie koalicyjnych rządów po jesiennych wyborach parlamentarnych. I to właśnie ruch Pawła Kukiza tym razem będzie te karty rozdawać, przyczyniając się do budowy koalicji prawdopodobnie z PiS, PSL i KORWiN. PO stanie się opozycją, a SLD zniknie z Sejmu. Jeśli Komorowski, jakimś cudem, wygra II turę wyborów, to paradoksalnie wzmocni tym samym swoich przeciwników w walce o Sejm i realną władze w Polsce.

To wszystko pozwala przypuszczać, że wiele będzie się działo na przełomie 2015/2016 w Bolesławcu. Nie zdziwiłbym się, gdyby prezydent Piotr Roman spróbował swoich sił w starcie do Sejmu, bo po tym co się wczoraj stało widać, że miałby spore szanse zostać posłem. Gdyby mu się udało, to mamy zimą roku 2016 wybory prezydenta w Bolesławcu.

A co z władzą w powiecie bolesławieckim? Tutaj również wiele może się zmienić. Wiązana sznurówkami powiatowa koalicja PO+SLD+PSL, wzmocniona etatowym członkiem Zarządu, po wyborach parlamentarnych, pod warunkiem nowego układu, nie przetrwa. Nie przetrwa, ponieważ nie będzie partyjnego nakazu z góry, który zbudował powiatową „samorządność” w tej kadencji. Uwolniony PSL, który wg mnie stał się zakładnikiem PO i SLD w powiecie bolesławieckim będzie miał szansę stać się podmiotem, a nie przedmiotem relacji koalicyjnych. PSL w powiecie bolesławieckim przecież uzyskał taki sam wynik co PO, a w tym układzie traktowani są niewspółmiernie do swojego sukcesu . Po wyborach parlamentarnych, ewentualna powiatowa koalicja komitetów obywatelskich wraz z PiS i PSL (14 z 21 radnych) byłaby w stanie dokonać zmiany starosty bolesławieckiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu.
Czy te scenariusze się sprawdzą? Myślę, że mają na to spore szanse.

Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, założyciel inicjatywy IMPULS MIASTA. Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulsmiasta.pl

Komentarze do Bolesławiecki efekt Kukiza

 • Cóż Roman dobrze wie, skąd wieje, dlatego tyle czasu utrzymuje się na powierzchni.

  inkryminacja 12/05/2015 20:32 Odpowiedz
 • Hmmm… Podobno Kukiz jest przeciw układom, kolesiostwu itp. … Obłuda P.R. wali po oczach aż boli…

  Martinez 12/05/2015 11:41 Odpowiedz
  • Ja myślę, że po prostu nie wie z kim się związał i że Bezpartyjni Samorządowcy to nazwa autoironiczna : )

   Bernard Łętowski 12/05/2015 11:43 Odpowiedz
   • Bez przesady, aż tak bezmyślny to On nie jest, więcej – On jest krańcowo, aż do bólu WYRACHOWANY, Kukiz, to Kononowicz na miarę współczesności.

    Pierwsza Lepsza Blondynka z Gazety Wrocławskiej dość detalicznie “rozebrała” Kukiza.
    Kukiz, to “pajac piesenkarz sceny politycznej”, podobnie jak swego czasu wymyślony przez Marka Czerniawskiego kandydat na prezydenta RP Krzyś Kononowicz – niczym się nie różnią, obaj dysponują podobnym zakresem wiedzy prawnej, politycznym doświadczeniem i wiedzą “fachową” – obaj są (Kononowicz był) ANTYSESTEMOWI i obaj g*** się znają na polityce. Obaj też w programie zapowiedzieli “rozwalanie systemu”, i obaj nie mówili, jak ten system po rozwałce miałby wyglądać, choć, sorry – Krzyś Kononowicz uprzedzał, że potem “nic nie będzie”.

    Kukiz, to Kononowicz na miarę naszych czasów – sztuczny twór Pana Raczyńskiego z Lubina, któremu wcześniej nie wyszło z Dutkiewiczem. Bardziej ciekawi są ci Pajace, co wykreowali “piesenkarza z Paczkowa”!

    Nawet nie wiem, czy “ON” choć trochę zamaczał palce w wykreowaniu Kukiz-Kononowicza, czy też po raz kolejny podłącza się do “strumienia”.

    Głupi to ON nie jest, jest cwany i bezczelny!

    cemoi07 13/05/2015 08:58 Odpowiedz
  • Jeśli Kukiz faktycznie jest autentyczny, a widać że tak jest, to może dojść do niego i opowiedzieć o koledze, lokalnym satrapie?

   Felix 12/05/2015 12:45 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
BKS przegrał u siebie z Sokołem Wielka Lipa

W meczu XXIV kolejki IV ligi dolnośląskiej BKS Bobrzanie Bolesławiec przegrał z Sokołem Wielka Lipa 2:5 (0:2). Bramki dla naszego zespołu zdobyli Pazio i Pawlusiński.

Zamknij