sie 10, 2015
2042 Wyświetleń
2 0

W Bolesławcu trwa plener malarski

Napisany przez

Anna Bulanda (na pierwszym zdjęciu) jest absolwentką krakowskiej ASP i profesorem na uniwersytecie w Trewirze  w Niemczech. Co roku poświęca własny urlop, aby dla grupy artystów z kilku krajów Europy zorganizować plener malarski. Starają się tworzyć w różnych krajach, w tym roku czwarty już raz odwiedzili Polskę, pierwszy raz Bolesławiec.

– To są amatorzy, każdy ma swój zawód, a poza tym zajmuje się sztuką – mówi Anna Bulanda. – Niektórzy są nauczycielami, lekarzami, jedna z pań pracuje w banku. To mniej więcej stała ekipa wzbogacana co roku nowymi osobami z różnych krajów Europy. Robimy to już od 1966 roku.

Plener trwa dwa tygodnie, dwie szesnastoosobowe zmieniają się po tygodniu. Tematem wiodącym są glina i szkło.

Artyści nie tylko pracują na terenie Hotelu Ambasada i Piwnicy Paryskiej, ale i zwiedzają, spotykają się z twórcami i odwiedzają ciekawe miejsca.

– Wybraliśmy się do huty szkła pana Stanisława Borowskiego, to było wspaniałe miejsce i spotkanie z niesamowitym artystą. – mówi organizatorka pleneru. – Byliśmy też na jam session an Bluesie nad Bobrem i wszystkich nas oczarowała spontaniczność muzyków.

Anna Bulanda trafiła do Bolesławca, bo od 2010 roku współpracuje z Bogdanem Nowakiem. Jest też lureatką wyróżnienia Przyjaciel Gliniady. Wspólnie z Papą Glinoludem zrealizowali kika europejskich projektów w Schengen (z okazji 25-lecia podpisania traktatu), Trewirze (odbyła się tam m.in. wystawa prezentująca Glinoludy) i Krzyżowej. W przyszlym roku także będą współpracować przy Autobusie Pokoju który ruszy z Krakowa i przejedzie 3200 km przez Europę środkową do Normandii. Studenci z 28 krajów będą w miastach, w których zatrzyma się autobus, prezentować spektakle. Pomoże przy nich Bogdan Nowak.

Plonem pleneru będzie doroczna wystawa w Niemczech.

Kategorie:
kultura
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish