lis 18, 2015
2379 Wyświetleń
2 0

Kamionka ze zbiorów Muzeum Ceramiki w Muzeum Miedzi w Legnicy

Napisany przez

13.11.2015 r. w Muzeum Miedzi w Legnicy otwarto wystawę prezentującą jeden z symboli rzemiosła Dolnego Śląska, jakim są wytwory ceramiczne pochodzące z Bolesławca. Na ekspozycji znalazło się ok. 300 obiektów powstałych od XV po pocz. XXI wieku. Naczynia, wytwarzane z różnych odcieni gliny: czerwonej, poprzez szarą  do jasnej i niemal białej,  dla zwiększenia walorów użytkowych i estetycznych pokrywane były barwnymi polewami. Najstarsze naczynia protokamionkowe otrzymywały polewy kobaltowe. Najpopularniejszym kolorem jednak stały się polewy w różnych odcieniach brązu, a kiedy w początkach XX wieku większość naczyń powstawała z jasnej glinki kaolinowej powierzchnię zaczęto ozdabiać za pomocą stempli dekoracją w  odcieniach kobaltu.

01

Na wystawie reprezentowana jest licznie wytwórczość z XVIII i XIX wieku. Powstawały wtedy toczone na kole dzbany początkowo o kulistych, następnie owoidalnych, gładkich lub żeberkowanych brzuścach, pokryte brązowym szkliwem ziemnym. Często zaopatrzone w cynowe przykrywy, stopy i wzmocnienia ucha.  Z drugiej połowy XVIII w. i z wieku XIX pochodzą dzbany ozdobione plastycznymi nakładkami. Te elementy dekoracyjne, wykonane z jasnej glinki, odcinające się wyraźnie od ciemnego tła naczynia, stały się typowe dla Bolesławca.
Osobna grupę stanowią wytwory powstałe od końca XIX wieku po lata trzydzieste wieku XX. Zastosowano nowe formy i dekoracje oraz szkliwa: zaciekowe, matowe, krystaliczne, tzw. chińskie oraz „tygrysie oko”. Pochodzą one głownie z wytwórni: Hugo Reinholda, Karla Wernera i Juliusa Paula.

04

Po drugiej wojnie światowej w dawnej fabryce Julius Paul & Sohn rozpoczęła działalność Spółdzielnia CPLiA „Ceramika Artystyczna”. Dzięki współpracy z PWSSP we Wrocławiu szybko osiągnęła wysoki poziom artystyczny. Z tej wytwórni pochodzi najliczniejsza grupa eksponowanych naczyń i wyrobów, zaprojektowanych lub ozdobionych przez wybitnych polskich ceramików: Izabelę Zdrzałkę, Bronisława Wolanina (kierownika artystycznego Spółdzielni od 1964 r.) i Wandę Matus.

Natomiast w innym z reaktywowanych przez T. Szafrana zakładów (przedwojenna wytwórnia Reinhold & Co.),  w 1974 r. rozpoczęła pracę Janina Bany-Kozłowska (Bolesławieckie Zakłady Ceramiczne Przemysłu Terenowego w Bolesławcu), która obecnie jest głównym projektantem i autorką większości form (około 1500) znajdujących się w produkcji i ofercie.

/tekst Muzeum Miedzi w Legnicy/

Na wystawę zapraszamy do Muzeum Miedzi w Legnicy, ekspozycja jest prezentowana od 13 listopada 2015 r. do 30 stycznia 2016 r.

Kategorie:
kultura
    http://www.muzeum.boleslawiec.pl

    Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish