4 0

Udany start w regatach żeglarskich zawodnika szkółki żeglarskiej z Bolesławca

Napisany przez

W dniach 7 i 8 listopada we Wrocławiu na Zalewie Osobowickim w bazie „UKS Żeglarz” odbyły się regaty żeglarskie organizowane przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski o Błękitną Wstęgę Odry

Regaty zostały rozegrane w klasach Optymist i Cadet. W regatach udział wziął Wincenty Grochowski (12 lat) zawodnik szkółki Sail Swim z Bolesławca w klasie Optimist. Optimist to jednoosobowa klasa regatowa dla dzieci do 15 roku życia. Pierwszego dnia, z powodu braku wiatru, nie odbył się żaden z 4 zaplanowanych  wyścigów. Następnego dnia wiatru nie brakowało, odbyło się 5 wyścigów w bardzo wymagających warunkach. Wiatr w powiewach przekraczał 4st. w skali Beauforta. Tak silne powiewy wiatru spowodowały, że wielu zawodników nie ukończyło biegu trzeciego z powodu wywrotki łódki. Zawodnik z Bolesławca mimo trudnych warunków i wywrotki ukończył wszystkie biegi i ostatecznie zajął 9 miejsce. Był to drugi start Wincentego w regatach okręgowych. Pierwszy odbył się w październiku w Urazie na zalewie Prężyckim gdzie uplasował się dopiero na 16 miejscu. Widać, że każdy start w regatach kończy się z coraz lepszym wynikiem, co daje nadzieje na jeszcze lepsze rezultaty.

Wincenty swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął na Półkoloniach żeglarskich organizowanych przez Szkółkę Sail Swim na zbiorniku Krępnica w bazie Yacht Clubu Bolesławiec. To tutaj stawiał pierwsze kroki na Optimiście. Pierwsze starty w regatach miały miejsce w tym sezonie. Regaty organizowane przez KŻ Posejdon na jeziorze Kunickim k/Legnicy kończył na pierwszym miejscu. Postanowił zrobić krok dalej i wystartował w regatach wyższych rangą. Do tych startów przygotowywał się w Kunicach. Sezon na tą chwilę jest już zakończony, ale już planowane są starty w przyszłym sezonie. Rozpoczęcie sezonu planowane jest na kwiecień przyszłego roku.

Zawodnicy szkółki żeglarskiej mieli w tym sezonie okazję do szkolenia na wodach morskich. Na początku sierpnia odbyło się szkolenie na Morzu Bałtyckim, a bazą była Marina Dziwnów. Szkolenie prowadzi Jakub Jakubowski – Instruktor żeglarstwa PZŻ.

Zdjęcia: Sail Swim i Artur Palka