gru 22, 2015
1738 Wyświetleń
5 0

Publikacja poświęcona bolesławieckim reemigrantom z Francji

Napisany przez

18 grudnia o godz. 16.00 w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum przy ul. Kutuzowa 14 odbyła się promocja książki „Tu wszystko było inne. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Francji” napisanej pod red. Kamilli Dudek. Publikacja jest trzecim tomem z wydawanej przez Muzeum Ceramiki serii „Ocalić od zapomnienia”, przybliżającej wspomnienia różnych grup ludności, które przybyły do Bolesławca po II wojnie światowej.

Promocja publikacji była okazją do pełnego wzruszeń i wspomnień spotkania. W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób: bohaterowie publikacji, reemigranci z Francji, ich rodziny i przyjaciele, władze miasta oraz zaproszeni goście.

Kamilla Dudek przybliżyła kulisy powstawania publikacji, zawierającej wspomnienia dotyczące czterdziestu rodzin. Mówiła także o wątkach wspólnych dla osób, których historie zostały opisane w książce: tradycjach, zwyczajach kulinarnych, wreszcie o tęsknocie za Francją. Z tekstów tych wyłania się wyjątkowy wizerunek kraju nad Loarą oraz specyficzny krajobraz kulturowy powojennego Bolesławca.

Prof. dr hab. Grzegorz Strauchold z Uniwersytetu Wrocławskiego, pełniący w publikacji funkcję konsultanta historycznego, omówił realia społeczno-polityczne związane z falą emigracji polskiej do Francji i powrotem jej uczestników do Polski po II wojnie światowej. Prezydent Bolesławca Piotr Roman opowiedział o roli wydawnictwa w budowaniu świadomości o powojennym Bolesławcu, mieście w którym splotły się losy ludzi wielu kultur i narodowości. Głos zabrał także prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej we Wrocławiu – Władysław Wieczorek.

W imieniu rodzin reemigrantów serdeczne podziękowania za wkład w wydanie książki oraz przygotowanie spotkania na ręce organizatorów:  władz Gminy Miejskiej Bolesławiec, Muzeum Ceramiki oraz osób zasłużonych w krzewieniu wiedzy o reemigrantach i propagowaniu kultury francuskiej w Bolesławcu i na Dolnym Śląsku, złożyła Helena Strzelczak. Szczególne wyrazy wdzięczności od wszystkich zebranych otrzymała Janina Brewka, wieloletnia prezes bolesławieckiego Oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Wszystkie osoby, które wzięły udział w przygotowaniu książki, otrzymały kwiaty oraz egzemplarz publikacji.

Podsumowaniem spotkania, a jednocześnie ogromną niespodzianką dla jego spotkania był występ Lidii oraz Joёla Becheur z Kruszyna, którzy przygotowali  program muzyczny, na który składały się znane francuskie szlagiery.

Publikację można nabyć w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 oraz Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 w cenie 10 zł.

Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Komentarze do Publikacja poświęcona bolesławieckim reemigrantom z Francji

  • Super sprawa. Oby więcej takich publikacji dotyczącej miasta i regionu :)

   pawelskiersinis.pl 22/12/2015 19:01 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish