mar 8, 2016
2096 Wyświetleń
2 0

Wystawa wielkanocna w Muzeum Ceramiki

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na wernisaż wystawy „Nie tylko pisanki. Zwyczaje wielkanocne na Śląsku”, który odbędzie się w piątek 11 marca 2016 r. o godzinie 17.00 w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty związane z tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi, które przetrwały w różnych regionach Polski. Wśród eksponatów znajdują się m.in. malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej, drewniane kołatki używane podczas obrzędów Wielkiego Tygodnia, a także rzeźby, płaskorzeźby, oleodruki oraz obrazy o tematyce pasyjnej.

Na ekspozycji nie mogło zabraknąć jaj wielkanocnych zdobionych rożnymi technikami. Pokazany zostanie zbiór aż 600 barwnych jaj i wydmuszek. Największą grupę stanowią opolskie kroszonki pokryte misterną dekoracją rytą (drapaną). Na uwagę zasługują także palmy wielkanocne, pochodzące z okolic Bolesławca, zarówno te niewielkich rozmiarów, jak i kilkumetrowe okazy, stanowiące dumę wykonawców.

W jednej z sal wystawienniczych zaaranżowano wnętrze wiejskiej chaty z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi wieszanymi u powały – tzw. pająkami. Misterne, ażurowe konstrukcje, wykonane z kolorowych bibuł i słomy powstały na terenie powiatu bolesławieckiego. Wystawę dopełniają stroje ludowe noszone do dziś w niektórych regionach podczas świąt kościelnych, również Wielkiej Nocy, stanowiące wyraz przywiązania do tradycji. Ceramiczny akcent aranżacji stanowią bolesławieckie formy do ciast wielkanocnych oraz dzbany z motywem Baranka Bożego. Wystawę zamykają eksponaty o tematyce związanej z Lanym Poniedziałkiem i Śmigusem – Dyngusem: korwacze – rózgi używane w niekiedy zamiast wody, „ku przestrodze” oraz wózek z kogucikiem – atrybut chłopców chodzących „z dyngusem”.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej. Ekspozycję można zwiedzać od 12.03.2016 r. do 30.04.2016 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14. Przez cały okres prezentacji wystawy wstęp dla dzieci i młodzieży szkolnej jest bezpłatny.

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty plastyczne dla najmłodszych, które zaplanowano w dniach 15., 16. i 17.03.2016 r. w godz. 10.00-13.00 w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14. Podczas zajęć będzie można wykonać pisanki, które w czasie trwania Wielkanocy mogą ozdobić świąteczne stoły. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w warsztatach pod numerem telefonu: (75) 644 22 00 lub mailowo na adres: [email protected].

Tagi artykułu:
· · ·
Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish