Mar 15, 2016
1850 Wyświetleń
2 4

Odeszła Anna Baniecka

Napisany przez

Z żalem przekazujemy wiadomość o śmierci Pani Anny Banieckiej, nauczycielki języka polskiego (od 1959 roku) i dyrektorki I Liceum w latach 1978-1989. W pamięci wielu pokoleń absolwentów zapisała się jako niezwykły pedagog, humanistka, oddana młodzieży i szkole, którą przyszło jej zarządzać w trudnych czasach. Znawczyni literatury, miłośniczka historii i podróży. Po odejściu na emeryturę (w 1989 roku) miała niezwykle ciepłe i serdeczne kontakty z absolwentami i szkołą. Została honorowym prezesem powstałego w 2006 roku Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju I Liceum.

Trudno w kilku pożegnalnych słowach streścić zarówno bogatą osobowość Pani Anny Banieckiej, jak też zasługi w rozwoju liceum. Dość przypomnieć, że właśnie za jej dyrekcji szkoła została włączona do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, rozpoczęto także wówczas naukę w sprofilowanych klasach, o autorskich programach. Wielu absolwentów szkoły wspomina nie tylko atmosferę tamtych lat, ale przede wszystkim lekcje z Panią Profesor.

Oto jedno z takich wspomnień przywołanych przez Panią Barbarę Marczuk, Profesor literatury francuskiej, wicedyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwentkę naszej szkoły z 1977 roku.

„Dzięki lekcjom polskiego u Pani Profesor Anny Banieckiej, dzięki niekończącym się dyskusjom o książkach, pokochałam literaturę i związałam z nią całe moje życie zawodowe. Na tę lekcję przychodziło się zawsze z bijącym sercem. Co dziś się wydarzy? Czy Pani Profesor przeczyta nam Hymn Kasprowicza w taki sposób, że ciarki przejdą po plecach?  A może znów będziemy sobie skakać do oczu o to, czy Kordian to mięczak, a Judym niewdzięcznik i pyszałek, który za nic miał uczucia Joasi i myślał tylko w swoich ideałach.”

Pani Profesor, Pani Dyrektor  – dziękujemy za wszystkie te wspaniałe lekcje, za spotkania, za miłość i oddanie uczniom i  całej szkole.

Dziękujemy za powroty do Liceum, za cenne rady i wsparcie.

Żałujemy, że nie będzie Pani wspólnie z nami przeżywać jubileuszu 70.lecia naszej szkoły, Pani szkoły.

 

Ostatnie pożegnanie Pani Anny Banieckiej odbędzie się w piątek (18 marca) o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

 

Informacja: lo.boleslawiec.pl

Tagi artykułu:
Kategorie:
odeszli
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Odeszła Anna Baniecka

  • Niech spoczywa w pokoju. Wspaniala Kobieta.
    Panie prezydencie, to takim wielkim, skromnym i pracowitym ludziom nalezy sie tytul zasluzony dla Boleslawca, a nie po pokitycznym uwazaniu. Szkoda, ze pan tego nie widzi.

    olaf 16/03/2016 19:05 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Walne Zgromadzenie Ziemi Bolesławieckiej

Stowarzyszenie Ziemia Bolesławiecka zaprasza wszystkich członków, sympatyków, media i zainteresowanych działalnością Stowarzyszenia na obrady Walnego […]

Zamknij