kwi 17, 2016
1333 Wyświetleń
3 0

Młodzi na sejm – gimnazjaliści z Iwin chcą być w Sejmie Dzieci i Młodzieży

Napisany przez

29 lutego 2016 roku rozpoczęła się rekrutacja  do XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Swoich szans postanowiło poszukać 2 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach:

Mikołaj Gapiński – uczeń klasy II b i Dominik Paszko uczeń klasy III b.

Temat projektu brzmiał: ,,MIEJSCA PAMIĘCI – MATERIALNE ŚWIADECTWO WYDARZEŃ SZCZEGÓLNYCH DLA LOKALNEJ I NARODOWEJ TOŻSAMOŚCI”.

Uczniowie postanowili opisać tablicę upamiętniającą katastrofę w Iwinach. Oto ich tekst:

Jedna z największych katastrof spowodowanych działalnością górniczą miała miejsce w Iwinach 13 grudnia 1967r. około godziny 3:15 w nocy. Wówczas grobla stawu osadowego mająca prawie 27 metrów wysokości nie wytrzymała naporu wody i szlamów odpadowych i nastąpiło jej przerwanie. 12,3 mln m3 mieszaniny wody, szlamu i lodu spowodowało ogromną falę, która zalała teren Iwin znajdujący się w sąsiedztwie stawu osadowego do doliny rzeki Bobrzycy oraz dolinę Bobrzycy. Pod wodą znalazły się tereny miejscowości od Iwin poprzez Lubków do Tomaszowa Bolesławieckiego i Kraśnika. Straty były olbrzymie dotyczyły nie tylko zabudowań mieszkalnych, gospodarskich, pod wodą znalazły się również zwierzęta i uprawy, a przede wszystkim śmierć poniosło 18 osób w tym dzieci, a 570 zostało poszkodowanych. Późne godziny nocne, w których rozegrał się dramat rodzin z Iwin spowodowały, że mieszkańcy śpiącej wsi nie mieli szans na ratunek. Świadkowie powodzi – bo tak często określa się te wydarzenia – do dziś pamiętają głosy krzyczących ludzi, dźwięki wydawane przez topiące się zwierzęta, a także szum płynącego szlamu i wody. Corocznie dnia 13 grudnia rodziny ofiar powodzi odwiedzają swoich bliskich na cmentarzu w Iwinach, gdzie są pochowani. Od czerwca mogą również zapalić symboliczny znicz przy tablicy pamiątkowej w parku.

Celem projektu było wybranie i opisanie miejsca pamięci, które funkcjonuje w świadomości mieszkańców i jest dla nich szczególnie ważne. Uczniowie wybrali tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary katastrofy, która została odsłonięta 14.06.2015 roku i znajduje się w Iwinach koło Świetlicy Wiejskiej (w parku). Na tablicy są wymienione wszystkie osoby, które zginęły tragicznie w dniu katastrofy. Głównym celem projektu było opisanie miejsca pamięci, a także stworzenie planu działań, które spowodowałyby wzrost zainteresowania katastrofą, jej skutkami i pamięcią o ofiarach. Na koniec projektu uczniowie wykonali film, bez którego praca byłaby nieważna. W filmie opowiedzieli o katastrofie i o swojej pracy przy projekcie.

Źródło: Jan Paździora- Monografia Zakładów Górniczych „Konrad”- 1999r.- str. 69-70

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish