bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

„Niesamowita parada” – Glinoludy zdobyły Wrocław

//Foto: Pawel Sosnowski

– Do Wrocławia! – zakrzyknął „papa Glinolud”, czyli Bogdan Nowak, otwierając paradę na placu Solnym. Umazany gliną dosłownie od stóp głów, jechał na koniu, również pomalowanym na biało. -..

W sobotę przez Rynek i centrum Wrocławia przeszła parada Glinoludów, czyli postaci – ludzi i zwierząt – pomalowanych na biało.” – tak pisze o Festiwalu Bieli wyborcza.pl prezentując mnóstwo zdjęć z parady Glinoludów.

//Foto: Pawel Sosnowski

„Gazeta Wrocławska” informuje: „Damy, aniołowie, rowerzyści, szczudlarze – Glinoludy z Bolesławca odwiedziły Wrocław! Niesamowita parada przeszła przez Rynek, Plac Gołębi, ul. Kuźniczą, pl. Uniwersytecki i Kuźniczą wróciła na pl. Solny. Glinoludy uświetniły obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016.” I okrasza swoją relację zdjęciami z parady.

//Foto: Pawel Sosnowski

Glimniada opanowała Wrocław na trzy dni. W piątek oficjalnie rozpoczęto Festiwal Bieli. Papa Glinolud wraz z niewielką ale dynamiczną ekipą Glinoludów przywitał miejskich radnych i Prezydenta Wrocławia. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dał się pomalować Gliną a radni wraz z Glinoludami przemaszerowali ulicami miasta. Glinoludy zachęcały do zabawy, rozdawały ulotki, uczestniczyły w paradzie radnych z towarzyszeniem policyjnej orkiestry.

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz i Papa Glinolud Bogdan Nowak (foto: fotopestka.pl)

W sobotę od 11 Glinoludy malowały się na Placu Solnym we Wrocławiu a potem ruszyła parada. Glinoludy wyruszyły w korowodzie m.in. przez Rynek, pl. Gołębi, ul. Kuźniczą na pl. Uniwersytecki. „W paradzie szły białe damy w długich sukniach, dzieci, tancerki, szczudlarze, niektórzy jechali na olbrzymich rowerowych konstrukcjach. Był też jeździec na koniu i chłopczyk na kucyku. – pisze http://www.wroclaw.pl/)

//Foto: Pawel Sosnowski

Festiwal Bieli/Festiwal Tolerancji organizowany jest pod hasłem „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”. Pomalowane gliną postacie nieodłącznie kojarzą się z Bolesławcem, gdzie narodziła się Gliniada – korowód postaci zwanych Glinoludami.

– Glinoludy to zwykli ludzie pomalowani gliną. Dzięki bieli stajemy się inni, lepsi. Jednoczy nas glina, jednoczy nas biel – opowiada Bogdan Nowak. – Wysuszona glina ceramiczna jest biała. W kontraście do czerni ma symbolizować naszą ludzką dobrą cząstkę, serdeczność, wzajemną tolerancję, solidarność, czystość intencji.”

//Foto: Pawel Sosnowski

W sobotę na scenie na opanowanym przez Glinoludy Placu Solnym wystąpił także Tomek Wachnowski, autor hymnu Gliniady, piosenki Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny.

W niedzielę Glinoludy uczestniczyły w Białym Pikniku. Przez cały czas trwania Festiwalu Bieli Glinoludy przyciągały uwagę wrocławian i turystów robiąc furorę swoimi strojami, rowerami i końmi.

//Foto: Pawel Sosnowski

Znacznie więcej fotografii znajdziecie na facebookowym profilu Festiwalu Bieli, czyli TUTAJ.

//Foto: Pawel Sosnowski

Exit mobile version