Lis 7, 2016
1376 Wyświetleń
1 0

O Wandzie Chotomskiej z Barbarą Gawryluk – Biblioteka zaprasza

Napisany przez

Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu zaprasza na promocję biografii Wandy Chotomskiej – Galeria „Format”- 14 listopada (poniedziałek) początek godzina 17.00

Spotkanie urozmaici konkurs. Każdy kto przyniesie ze sobą książkę z dedykacją Pani Wandy ma szansę wylosować Jej biografię.
Wstęp, jak zwykle, jest bezpłatny.

Szwedzi mają Astrid Lindgren, Finowie Tove Jansson, a Polacy Wandę Chotomską. Naprawdę nie wyszliśmy na tym źle! – mówi Grzegorz Kasdepke. To trafne spostrzeżenie rozwinie na spotkaniu z czytelnikami Barbara Gawryluk, która opracowała, wydaną pod koniec września tego roku, pierwszą biografię „Królowej polskiej literatury dla najmłodszych”.
Zatem Biblioteka serdecznie zaprasza miłośników twórczości Wandy Chotomskiej do Galerii „Format”, ul. Sądowa 8, już 14 listopada 2016, w poniedziałek, o godzinie 17.00.

A będzie co wspominać … „Świerszczyk”, „Świat Młodych” i młodzieńcze wiersze pisane wspólnie z Mironem Białoszewskim. Starsi zapewne pamiętają dobranocki – Jacka i Agatkę. Gościem jednej z nich był Jan Brzechwa, wielbiciel talentu Pani Wandy. Jacek i Agatka stali się swoistą marką, pojawiły się mydełka, szampony, maskotki (nie było wtedy mowy o prawach autorskich, więc twórcy programu nie stali się krezusami, Wanda Chotomska nadal ma małe mieszkanko na 11 piętrze wieżowca na warszawskiej Tamce). Pisarka (o czym może już nie każdy wie) była inspiratorką powołania szczególnego wyróżnienia nadawanego przez dzieci – Orderu Uśmiechu. Jej zasługą jest także doprowadzenie do ustanowienia święta Dzień Dziadka.

Muzyka, śpiew i taniec – zespół Gawęda – współpraca z Włodzimierzem Korczem i Witoldem Grucą. Z powodzeniem pisała teksty piosenek, które były tak melodyczne, że nucili je wszyscy („Gramy w kolory”). Ponad trzydzieści miejsc jest nazwanych Jej Imieniem – są przedszkola, szkoły, biblioteki. Na przykład w Płocku jest biblioteka dla dzieci „Chotomek” – „Domek Chotomek”. To zaledwie namiastka informacji zebranych w tej książce.

Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek, tysięcy wierszy, setek piosenek, sztuk teatralnych i słuchowisk. Pisarka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży” (2013).
Przemierzyła wiele tysięcy kilometrów by odwiedzać swoich czytelników w Polsce i za granicą. Darzona wielkim autorytetem, cieszy się ogromną popularnością , w jednej chwili zdobywa serca młodszych i starszych. Jest mistrzynią rymowania, opowiadania, zabawiania i rapowania. Szczęście, by przekonać się o tym, bezpośrednio poznać, porozmawiać, uzyskać niepowtarzalną dedykację w książce miała prawie setka bolesławieckich dzieci, które uczestniczyły w spotkaniu w Bibliotece w 2008 roku. Teraz Pani Wanda nie jeździ na spotkania, lekarze nakazali jej, jak mówi, osiadły tryb życia … wielka szkoda. Tym bardziej przywołanie wspomnień z czasów dzieciństwa, wojennej młodości, PRL-u po współczesność dzięki Barbarze Gawryluk okaże się z pewnością interesującym wydarzeniem.
Barbara Gawryluk – dziennikarka Radia Kraków, tłumaczka kilkudziesięciu tytułów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci. Laureatka nagrody IBBY [Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych] za upowszechnianie czytelnictwa. Prywatnie – mama dwójki dzieci – Jacka i Agatki.

Przypominamy o konkursie z nagrodami! Kto przyniesie na spotkanie książkę z dedykacją Pani Wandy ma szansę wylosować Jej biografię.

Kategorie:
polecamy
  http://www.mbp.boleslawiec.pl

  Biblioteka powstała 27 listopada 1945 roku jako pierwsza placówka biblioteczna w Bolesławcu i trzecia z kolei na Dolnym Śląsku. W 1995 roku - z okazji jubileuszu 50-lecia - otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Budynek główny usytuowany jest w centrum - przy ul. Sądowej 8. Filia znajduje się przy ul. Staroszkolnej. Zbiory - ogółem - kształtują się na poziomie 150 tysięcy. Czytelnicy mogą korzystać z Internetu i bogatej oferty kulturalno-edukacyjnej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pendrive w ceramiczne stempelki – fajny gadżet z Bolesławca!

  Pendrive o pojemności 8 GB w postaci silikonowej opaski na przegub w stempelki to nowy […]

  Zamknij