bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Noc historyczna z Armią Krajową

W szkole Podstawowej nr 3, która nosi imię Armii Krajowej odbyła się „Noc historyczna z Armią Krajową”, której bohaterami byli CICHOCIEMNI.

Cichociemni – spadochroniarze AK, którzy tworzyli jedną z najbardziej elitarnych grup żołnierzy II wojny światowej. Podczas imprezy uczniowie klas V i VI obejrzeli film, który przybliżył im historię powstania tej jednostki, szkolenie jakie przeszli w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a następnie ich rolę i zadania jakie wykonywali po zrzucie do okupowanej Polski.

Po projekcji filmu uczniowie wcielili się w rolę żołnierzy AK i udali się na punkt „zrzutu cichociemnego”. Zrzut odbył się pomyślnie i na polskiej ziemi wylądował cichociemny Eryk z zadaniami od dowództwa w Londynie.

Po zrzucie 4 oddziały AK rozpoczęły „zmagania wojenne”.

Pierwszym etapem było pokonanie 4 punktów patrolowych, w których czekały na nich trudne zadania min. test wiedzy o cichociemnych, egzamin z fałszywej tożsamości, rozszyfrowanie tajnej wiadomości przesłanej alfabetem Morse’a oraz ułożenie krótkiej piosenki-ballady o cichociemnych.

Po pokonaniu punktów patrolowych „żołnierze” udali się na żołnierską kolację złożoną z chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, czarnej kawy i jabłek.

Następnym etapem „zmagań wojennych”, był trening sprawnościowy tzw. „małpi gaj”. Był trudny tor przeszkód, gdzie trzeba było skakać, czołgać się, pokonywać wysokie przeszkody, rzucać do celu z wysokości oraz na odległość. Trening był trudny i wyczerpujący ale wszystkim udało się zaliczyć szkolenie sprawnościowe.

Żołnierzy czekało jeszcze trudne zadanie: poruszanie się „po cichu i po ciemku” w „tunelu nocy”, gdzie czyhało na nich wiele niebezpieczeństw. Drużyny pokonały tunel ciemności ale niestety nie obyło się bez strat w ludziach, kilku żołnierzy zostało złapanych i uwięzionych.

Po zakończonych działaniach wojennych wszyscy udaliśmy się do sali nr 8 gdzie zmęczeni uczniowie wysłuchali ballady o majorze „Ponurym”. Później przy „ognisku” drużyny zaprezentowały swoje piosenki o cichociemnych, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez dowództwo.

Żołnierze – uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie szkolenia dla cichociemnych w Szkole Podstawowej nr 3 im Armii Krajowej w Bolesławcu.

Organizatorzy imprezy i szkolenia: Elżbieta Szczegodzińska, Melania Balińska oraz Anetta Kramarska

Szkoleniowcy: Dorota Basiak, Renata Ćwik-Borowska oraz Elżbieta Zielonka

Exit mobile version