sie 18, 2017
1758 Wyświetleń
1 0

Miasto nie skorzysta z usług stowarzyszenia Camera

Napisany przez

Od paru lat bolesławieccy fotografowie zrzeszeni w stowarzyszeniu Camera dokumentowali Bolesławieckie Święto Ceramiki. Urząd Miasta płacił im za to (w zeszłym roku 3000 zł) a oni udostępniali swoje fotografie samorządowi.

Jeszcze 12 sierpnia na fanpage’u Camery pojawił się taki wpis:

Wczoraj jednak pojawiły się problemy. Najpierw takie:

I w końcu ostatni wpis:

– To jest decyzja miasta i szanujemy ją – mówi prezes stowarzyszenia Camera, Grzegorz Sidorowicz
– dotychczas wydawali się zadowoleni z naszych usług.

Urzędnicy nie uzasadniali swojej decyzji. Z tego co udało nam się ustalić, współpraca nie była regulowana umową a miasto nie ogłaszało przetargu na te usługi. Co roku około 20 z 50 członków Camery robiło i oddawało miastu swoje zdjęcia, a stowarzyszenie dostawało przelew. Teraz stowarzyszenie będzie uboższe o połowę swojego rocznego budżetu. Na razie nie udało nam się uzyskać informacji na temat przyczyn rezygnacji Urzędu Miasta z usług Camery.

Kategorie:
news
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Miasto nie skorzysta z usług stowarzyszenia Camera

 • Tak po prostu. Miasto nie pytało o cenę ponieważ z góry założyło, że przeznacza na to 3 tysiące złotych. Camera godziła się na te warunki i dlatego dostawała zlecenie.Serio znasz fotografów, którzy za te pieniądze ogarną całe święto, będą dokumentować wszystko co się tam dzieje łącznie z imprezami towarzyszącymi rozsianymi po całym mieście? No to liczymy magiczną kwotę 3 tysiące złotych. 3 tyś./5 dni licząc tylko 10 godzin pracy każdego dnia/ 20 osób- bo tyle średnio obsługiwało święto= magiczne 3 złote na godzinę pracy członka, pieniędzy które trafiały do budżetu stowarzyszenia, a nie kieszeni członków. Weź wobec tego swoich kolegów fotografów i obsługuj kolejne święta ceramiki. Co do przyczyny, to pewnie ma ona związek z relokacją pana Gabrysiaka do powiatu, a w UM nie było nikogo komu by się chciało tym zająć. Materiał mają z poprzednich lat, coś się wybierze, a lud się i tak nie zorientuje.

  u-boot 21/08/2017 12:58 Odpowiedz
  • Z tego co pamiętam są tacy, którzy ogarniali dla miasta całość BŚC duuużo taniej : )
   A takich co by to zrobili za 3000, jak mówi praktyka, byłaby rzesza : )

   Pozostaje pytanie o jakość efektów. W przypadku Camery, z całym szacunkiem, musiała ona być dość nierówna, bo wiadomo, że są w stowarzyszeniu ludzie na różnym poziomie i różnych specjalizacji. W przypadku jednego fotografa byłby to materiał jednolity estetycznie.

   Logistycznie całość jest raczej do ogarnięcia. Wydarzeń wcale nie tak wiele. Kwestia odpowiedniej organizacji, selekcji zdarzeń i metod pracy.

   Nikt nie weźmie swoich kolegów fotografów i nie ogarnie tematu, jeśli nie będzie osobą z odpowiedniego klucza. Składanie ofert na tego typu samorządowe zlecenia, jeśli już jest jakikolwiek konkurs ofert, to często strata czasu. Wynik zaś bywa znany przed złożeniem ofert : )

   W mojej osobistej ocenie miasto zrobiło sobie z Camery taniego woła roboczego do dokumentowania BŚC płacąc przy okazji niewiele jak za pracę tylu ludzi. Oni zaś uprawiając de facto wolontariat też rozpieścili zleceniodawcę na tyle, że jak widać z tegorocznej sytuacji, szacunku wielkiego nie wzbudzili.

   Zanim ktoś po mnie pojedzie oświadczam, że o zlecenia w ramach BŚC nigdy się nie starałem i, jak na razie nie planuję : ))

   Bernard Łętowski 21/08/2017 16:08 Odpowiedz
   • W zasadzie w samo sedno. A najlepsze jest zdanie o tanim wole roboczym :). Całe to zamieszanie pokazuje o marności tego miasta (czyt. osoby tam zatrudnione i odpowiadające za tą sytuację jako całość) i wszelkiej organizacji czegokolwiek. Generalnie trzeba przewietrzyć dosyć mocno cały ten ratuszowy dwór.

    u-boot 21/08/2017 16:33 Odpowiedz
    • Spokojnie, następny rok to rok wyborczy, CAmera dostanie np. 3500 a po drodze np. jakąś nagrodę za promocję miasta, aby zatrzeć niekorzystne wrażenie : )
     No i jakąś tam wystawę czy coś i wszyscy będą happy : )

     Bernard Łętowski 21/08/2017 19:16 Odpowiedz
 • Tak po prostu? przelew? a zapytanie z UM o cenę na taką usługę, czy coś było? Znam kilku fotografów, którzy za takie pieniądze też by chcieli? Jak to działa? wg jakiego klucza dostaje się zlecenia na podobne akcje?

  olo 18/08/2017 11:15 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish