bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Rynek mieszkaniowy we Wrocławiu

Keys and lock the door on the background of solar garden

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, dobrze jest rozeznać się, jak obecnie funkcjonuje rynek nieruchomości. Dynamiczne zmiany w tym sektorze utrudniają podjęcie decyzji o zakupie lub wynajmie. Jak dokładnie wygląda sytuacja na wrocławskim rynku mieszkaniowym?

Rynek mieszkaniowy Wrocław

Wrocław zajmuje trzecie miejsce pod względem rynku mieszkaniowego w Polsce i bardzo szybko się rozwija. W zeszłym roku 5% wszystkich inwestycji deweloperskich miało miejsce właśnie w tym mieście. Na korzyść miasta przemawia dobra lokalizacja i infrastruktura. Mieszkańcy mogą cieszyć się świeżym powietrzem i dobrą komunikacją miejska. Wrocław leży też na ważnych szlakach komunikacyjnych do Warszawy, Katowic i Krakowa. Na sytuację pozytywnie wpływa średnia wysokość wynagrodzenia w mieście, która przyciąga nowych mieszkańców i inwestorów.

Biskupin, Krzyki i oczywiście Stare Miasto, to lokalizacje cieszące się sporym zainteresowaniem, w których dominują bardzo wysokie ceny za metr kwadratowy. Dla kolejnych dzielnic zaznacza się wzrost cen, ale wszystko uzależnione jest od stanu technicznego budynku i infrastruktury w najbliższej okolicy. Nie bez znaczenia jest też kategoria nieruchomości. Warto pamiętać, że wyższe stawki dotyczą zabudowy przedwojennej, o niepowtarzalnym charakterze architektonicznym. Trzeba dopłacić także za jakość życia, tzn. miejsca rekreacji, ciszy i wypoczynku. Obecnie koszt za metr lokalu na rynku pierwotnym oscyluje w przedziale 6-7 tys. zł za metr kwadratowy, a na rynku wtórnym 5 300 zł/mkw.

We Wrocławiu na rynek nieruchomości w głównym stopniu składa się segment najmu. Główni jego klienci to studenci, absolwenci i młodzi pracownicy. Warto dodać, że państwowy program MDM miał wpływ na obecny obraz rynku, tylko w 25% rynku pierwotnego i 12% rynku wtórnego. Na największe zainteresowanie w stolicy Dolnego Śląska mogą liczyć lokale 2- i 3- pokojowe mieszczące się w przedziale 40 do 60 metrów kwadratowych

Rynek nieruchomości Wrocław prognozy

Rynek mieszkaniowy od 2016 roku jest mocno stymulowany przez rządowe programy – MDM i Mieszkanie Plus. Powstające w ich ramach nieruchomości będą zlokalizowane na działkach należących do Skarbu Państwa, co oznacza, że cena ich zakupu i wynajmu będzie niższa od rynkowej. Nowi mieszkańcy mają zacząć się osiedlać już na początku 2018 roku, a w ciągu każdych kolejnych 12 miesięcy ma pojawiać się 100 tys. nowych mieszkań w skali kraju. To dobra informacja dla osób średniozamożnych, które są w stanie płacić większą comiesięczną ratę, ale jednocześnie nie są w stanie uzyskać kredytu hipotecznego.

Co ciekawe Polacy w coraz większej ilości rezygnują z giełdy i funduszy inwestycyjnych, lokując zgromadzone finanse w nieruchomości. W zeszłym roku znacząco wzrosła sprzedaż wśród deweloperów mieszkaniowych. Ostatni kwartał 2016 roku przyniósł w największych miastach wojewódzkich sprzedaż wyższą o 25% (dla Wrocławia to 28%) w stosunku do poprzedniego kwartału, a na rynku wrocławskim pojawiło się 65 tys. nowych mieszkań. Być może przyczyna tkwi w większej stabilności rynku mieszkaniowego, który podczas ostatniego kryzysu gospodarczego stracił 25%, kiedy gracze giełdowi musieli pogodzić się z utratą nawet 60% wartości swoich akcji.

Mieszkanie Wrocław do kupienia

Po dłuższym okresie, gdzie poziom cen za mieszkanie nie notował wyraźnych wahań, można zauważyć optymistyczny ruch. Cena nieruchomości coraz częściej podlega negocjacjom, a stawki według NBP potrafią być mniejsze nawet o 500 zł za metr kwadratowy.

Za nowymi nieruchomościami przemawia lokalizacja – oddalenie od centrum gwarantujące kameralność z jednej strony i szybki czas dojazdu do pracy z drugiej. Ważne, by otaczająca je infrastruktura była satysfakcjonująca – chodzi o komunikację miejską, sieć lokali usługowych, sklepów, miejsc rekreacyjnych i ośrodków edukacyjnych.

Przykładem tego typu inwestycji jest Osiedle Przystań, budowa powstająca na Swojczycach jest bardzo dobrą alternatywą dla pędzącego centrum miasta. Jej szczególnym atutem jest położenie nieopodal Kanału Żeglugowego Odry, z wygodnym dojazdem do Sępolna i Biskupina, która może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób szukających swojego prywatnego zacisza.

Więcej o inwestycji znajdziesz tutaj: http://osiedleprzystan.com/wyszukiwarka/.

Exit mobile version