lis 27, 2017
2339 Wyświetleń
2 0

7 grudnia ważna premiera – „Pozostanie po nas las”

Napisany przez

„Pozostanie po nas las” to film dokumentalny relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Nekropolie Polaków w Bośni nie przypominały dotąd tych znanych nam na co dzień. Większość cmentarzy była pokryta gęstym i niedostępnym lasem, do którego trzeba było karczować sobie drogę maczetami i pilarkami. Cmentarze oznaczane były roboczo poprzez wycięcie na drzewie symbolu krzyża. Dzięki pracy ludzi zgromadzonych wokół Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, a także innych osób, które pragnęły wnieść swój wkład w kultywowanie polskiej historii, udało się stworzyć na terenie północnej Bośni symboliczne miejsca pamięci.

– Realizacja filmu była dla mnie oraz operatora Emila Mazura, przygodą życia – mówi Szymon Wasylów, reżyser filmu. – Poznanie terenów, które są tak ważne dla mieszkańców naszego regionu, było dla nas fascynujące. Trudne warunki pracy na cmentarzach, upał, gęsta kolczasta roślinność i kurz, pozwoliły nam nabrać pewności, że reemigranci kierują się poważną misją. Jako reżyser otrzymałem wysoki kredyt zaufania i wielką otwartość, która pozwoliła na wydobycie i pokazanie prawdziwych emocji. To właśnie ta prawdziwość ludzi, których mieliśmy przyjemność filmować, sprawiła że „Pozostanie po nas las” jest najważniejszych filmem, jaki dotychczas nakręciłem. Jestem im za to bardzo wdzięczny.

Realizacja filmu nie byłaby możliwa bez wsparcia Stowarzyszenia Reemigrantów, ich Potomków oraz Przyjaciół, Urzędu Miejskiego w Bolesławcu, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”, Kancelarii Senatu RP w Warszawie, a także wielu osób, których nie sposób wymienić, a które poświęciły wiele czasu aby pomóc nam w realizacji tego dokumentu. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Zapraszamy na premierę naszego filmu, która odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu. Po filmie odbędzie się także prezentacja opracowania Jana Bujaka. Wstęp wolny! Czekamy na wszystkich, którzy czują się związani z wątkiem bałkańskim, a także miłośników kina dokumentalnego. Do zobaczenia!

 


Scenariusz i reżyseria
Szymon Wasylów

Zdjęcia
Emil Mazur

Wsparcie merytoryczne
Iwona Bojko
Jan Bujak
Urszula Frąszczak – Matyjewicz
Halina Waniak

Produkcja
REDfilmproduction
Elmoss movie
Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół

Operatorzy kamer
Emil Mazur
Szymon Wasylów
Oskar Łajs

Montaż
Szymon Wasylów

Koloryzacja
Emil Mazur

Muzyka
Aleksandr Shamaluev
www.audiojungle.net

Czyta
Maciej Jabloński

Tłumaczenia
Urszula Ristić

Konsultacje scenariusza
Iwona Bojko
Jan Bujak
Halina Waniak

Film zrealizowano w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach”
Projekt współfinansowany w ramach Opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. – wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Kategorie:
wideo
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish