mar 7, 2018
1796 Wyświetleń
2 0

„Lwowska Melodia” w Paryskiej

Napisany przez

W sobotę 17 marca o godzinie 17, w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu odbędzie się koncert ukraińskiej kapeli bandurzystek „Lwowska Melodia”. Artystki będą grały na bandurach i śpiewały przeboje amerykańskie i europejskie oraz polskie i ukraińskie znane piosenki.

Zespół występował już w Piwnicy Paryskiej pięć lat temu. Zachwycona kunsztem artystów publiczność mogła wówczas usłyszeć ukraińskie kolędy i pieśni ludowe ale także kompozycje Scotta Joplina czy Depeche Mode.

Kwintet “Lwowska Melodia” istnieje przy większej kapeli bandurzystek „Dzvin Halyczyny” od 2002 roku. Repertuar zespołu obejmuje ukraińskie pieśni ludowe, instrumentalne, wokalne jak również jazzowe dzieła współczesnych autorów. Artystki zespołu grają na bandurze od wczesnego dzieciństwa.

Bandura – (prawdopodobnie z gr. pandóra = wszystko dająca) – ukraiński ludowy instrument muzyczny, w którym struny szarpie się palcami lub plektronem. Protoplastą bandury była najprawdopodobniej kobza lub lutnia. Pierwsza wzmianka o ukraińskich bandurzystach pochodzi ze źródeł polskich z 1441 roku. W początku XX wieku przeżyła swój renesans, urastając do narodowego symbolu Ukrainy, atrybutu pieśniarzy wykonujących dumki. W latach stalinowskich gra na bandurze, jako symbolu nacjonalizmu ukraińskiego, została zakazana. Po odzyskaniu niepodległości gra na niej przeżywa ponowny rozkwit.

Wersja bandury, na której gra kwintet „Lwowska Melodia”, powstała w 1918, gdy Kijowski Chór Bandurzystów dodał do bandury klasycznej więcej strun. Czernichiwka (od nazwy regionalnej fabryki), posiada 12 strun basowych i 43 sopranowe, strojone chromatycznie w pięciu oktawach. Pozwala to na wydobycie oryginalnego, dźwięcznego i przyjemnie brzmiącego dźwięku. Bandura kijowska stanowi obecnie najpopularniejszą wersję tego instrumentu.

Cena biletów 25 w przedsprzedaży – 30 zł w dniu koncertu.
Koncert 17 marca o godzinie 17.
Bilety można kupić TUTAJ.

Kategorie:
polecamy
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish