bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Czym się zajmuje operator CNC?

mechanical technician operative of cnc milling cutting machine center at tool workshop

Współczesny wymiar automatyki przemysłowej opiera się głównie o technologię CNC. Rozwój tejże technologii oraz coraz większa jej popularność sprawia iż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tym fachu.

Aby móc podjąć się takiej pracy należy być odpowiednio wyszkolonym i posiadać stosowne kwalifikacje. Ponadto liczy się także wiedza i doświadczenie. Jakie kompetencje powinien mieć operator CNC oraz co należy wiedzieć na temat kursów, które musi odbyć?

Technologia CNC

 CNC to skrót od angielskiej frazy – computerized numerical control. Fraza ta oznacza układ sterowania numerycznego, który został wyposażony w tzw. mikrokomputer. Ten zaś może być w sposób indywidualny zaprogramowany. Technologia CNC odznacza się niezwykle szerokim zastosowaniem – m.in. w obróbce płaszczyzn, gdzie niezbędna jest wysoka precyzja. Ponadto obróbka CNC obejmuje toczenie, frezowanie, wiercenie oraz wiele innych form obróbczych.

Kwalifikacje

Wiedza niezbędna do wykonywania tytułowego fachu obejmuje nie tylko teorię i praktykę z zakresu CNC, ale także wiedzę ogólną na temat procesów oraz maszyn – również tych konwencjonalnych.

Operator powinien skutecznie obsługiwać wszelkie maszyny skrawające, takie jak :

  • frezarki
  • tokarki
  • wytaczarki
  • szlifierki

Cenną wiedzą operatora jest także dobór materiałów oraz tworzyw do rodzaju obróbki z uwzględnieniem zaprogramowania urządzenia, jego serwisowania, a także kontroli nad sprawnym działaniem i jakością elementów wykreowanych. Pośród wymaganych umiejętności należy także podkreślić dokonywania analizy zużycia maszyn oraz narzędzi, opracowywania technologii obróbki bazujących na szczegółowych projektach – fizycznych i komputerowych, a także modyfikacji stosowanych programów.

Jak wygląda kurs CNC?

Ukończenie podstawowego kursu operatora maszyn CNC skutkuje uzyskaniem niezbędnych umiejętności oraz kwalifikacji do pracy w obsłudze i programowaniu maszyn CNC. Poza kursami podstawowymi istnieje wiele kursów specjalistycznych, których celem jest podniesienie nabytych kwalifikacji. Najczęściej są to kursy ściśle ukierunkowane – np. dodatkowe względem obsługi frezarki, bądź szczegółowe dotyczące tokarki. Często ograniczają się one względem profesjonalnej obsługi konkretnego sterownika. Ceny kursów podstawowych oscylują w granicach od 2000-3000zł. Cena ta zależy od lokalizacji, prestiżu placówki oraz liczby godzin kursu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem oferującym części do maszyn CNC EBMiA.pl specjalizujący się w sprzedaży różnego typu pokręteł – https://www.ebmia.pl/mechanika-pokretla-zaciskowe-c-196_3309.html

Exit mobile version