bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Szybkie e-ZLA. Pora na e-zwolnienia.

Mniej niż 40 sekund trwa wystawianie elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Lekarze powoli przekonują się do tej formy wystawiania zwolnienia, co widać po statystyce w całym kraju. Termin nagli, bo tradycyjne zwolnienia papierowe mogą być wystawiane przez lekarzy tylko do końca listopada. Od 1 grudnia będą obowiązywać wyłącznie e-zwolnienia – tzw. e-ZLA.

Z e-ZLA wygodniej
Średnie dane ogólnopolskie wskazują, że obecnie 37,8 procent zaświadczeń lekarskich wystawionych jest przez lekarzy w formie elektronicznej. Lekarze coraz chętniej przekonują się do tej formy, bo jest to nie tylko wygodna, ale i szybka forma wystawiania „chorobowego”. Przy e-ZLA większość danych wypełnia się automatycznie, dzięki czemu cały proces trwa maksymalnie 40 sekund. Nie trzeba do tego specjalnych kwalifikacji, bo e-zwolnienie może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienie do wystawianIa zwolnień lekarskich oraz ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Lekarz podczas wystawiania e-ZLA wykonuje w systemie cztery kroki, a w przypadku zwolnienia wystawianego na opiekę – sześć kroków.

System podpowiada
– Lekarz ma w systemie dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków rodziny (jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi). Po wpisaniu numeru PESEL pozostałe dane są automatycznie uzupełniane przez system, a adres pacjenta czy dane płatnika lekarz może zaznaczyć z listy. Z systemu wybiera się również kod literowy i numer statystyczny choroby pacjenta. Lekarz sam wypełnia tylko datę niezdolności do pracy i adnotację, czy chory musi leżeć w łóżku – wyjaśnia Mirosław Zembala, Główny Lekarz Orzecznik z legnickiego Oddziału ZUS, ambasador wprowadzenia e-ZLA w naszym regionie.

e-ZLA zmienia świat
Trzeba przyznać, że e-ZLA to innowacyjne rozwiązanie, wdrożone jeszcze w styczniu 2016 r., które zrewolucjonizowało sposób współpracy lekarzy, płatników składek, pacjentów i ZUS. Jak każda nowość, wymagała i nadal wymaga otwartości oraz gotowości do porzucenia wieloletnich przyzwyczajeń. Zmiany jednak zawsze popychają świat do przodu. Chyba dlatego wielu lekarzy z naszego regionu postrzega e-ZLA jako innowację, która usprawnia pracę i przyspiesza wymianę informacji między zainteresowanymi stronami. Ich przykład może inspirować środowisko lekarskie do powszechniejszego stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Apel do lekarzy
ZUS zwraca się do wszystkich lekarzy z naszego regionu, aby już dziś wystawiali pacjentom zwolnienia elektroniczne.
– Zachęcamy lekarzy do poznania e-ZLA i korzyści wynikających z tego rozwiązania. Jednocześnie zapewniamy medykom pomoc i wsparcie pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nasi eksperci od kilku miesięcy na praktycznych warsztatach i szkoleniach zakładają lekarzom konta na Platformie Usług Elektronicznej, po czym pokazują, jak wystawiać e-zwolnienia – dodaje Marek Paczuski, p.o. Dyrektora Oddziału ZUS w Legnicy.

Warsztaty i instruktaż
Na stronie internetowej Zakładu http://www.zus.pl/ezla każdy lekarz czy pracownik placówki medycznej samodzielnie może zapoznać się z przejrzystą instrukcją, jak krok po kroku wystawić zwolnienie w systemie internetowym. Na stronie znajduje się również kontakt do koordynatora e-ZLA w legnickim Oddziale ZUS, u którego można umówić się na specjalne warsztaty (nr tel. kontaktowego to 76 876 40 99).
W zakładce wydarzenia i szkolenia na głównej witrynie Zakładu http://www.zus.pl są aktualne informacje o wszystkich szkoleniach na temat e-ZLA, które realizujemy w całym regionie. Warsztaty odbywają się w placówkach ZUS, ale również w samych przychodniach zdrowia czy szpitalach. Nasi eksperci docierają wszędzie tam, gdzie lekarze ich potrzebują – zapewnia Marek Paczuski.

Mocne argumenty
Wystawianie e-ZLA jest bardzo proste i trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. A czas lekarza i pacjenta jest w tym wypadku wartością bardzo cenną. Niech ten argument przekona tych nieprzekonanych.

Exit mobile version