maj 24, 2019
1193 Wyświetleń
2 0

Trwa święto muzyki w Nowogrodźcu

Napisany przez

Od środy w Centrum Kultury i Sztuki Muza w Nowogrodźcu trwa Festiwal „Muzyka u J.I. Schnabla”. Koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywają się aż do niedzieli.  W tym roku koncerty nie odbywają się już w kościołach Nowogrodźca a w niedawno otwartym Centrum Kultury i Sztuki Muza.

Festiwal otworzył recital niesamowitego duetu: Carolina Eyck (theremin – foto powyżej) oraz Christopher Tarnow (fortepian)  pozwolili poznać słuchaczom theremin. To unikalny instrument istniejący od 90 lat a jego wyjątkowość polega m.in. na tym, że dźwięk wydobywa się z niego nie dotykając go. To jak brzmi theremin i jak się na nim gra, można obejrzeć w poniższym wideo:

Czwartkowa odsłona Festiwalu to aż trzy występy dla dzieci: Emilia Raiter i Łukasz Szypkowski opowiadali uczniom szkół z gminy Nowogrodziec fantastyczne bajki okraszone m.in. dźwiękami harfy i śpiewem. Reakcje młodej publiczności były żywiołowe. Fragmenty tego występu można obejrzeć tutaj:

Wieczorny koncert w czwartek dała rodzinna grupa wokalna z Węgier – Family Singers. Repertuar grupy to utwory autorów rozmaitych epok. Był Bach, ale publiczność jak co dzień wypełniająca po brzegi salę CKiS Muza, usłyszała także utwory ABBY czy The Beatles.

Dziś o 17 koncert będący nagrodą dla młodej skrzypaczki. Ten recital skrzypcowy to nagroda specjalna Burmistrza Gminy i Miasta Nowogrodziec Roberta Relicha dla laureatki I miejsca odbywającego się w Częstochowie I Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej. Marcelina Sztekmiler (skrzypce) z towarzyszeniem Katarzyny Kling (fortepian) wykona m.in utwory Karola Szymanowskiego.

Wieczorem zaś (początek koncertu o 19.30) wystąpi Jacaras. Powstały w 2009 roku zespół tworzą absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz inni znani w środowisku wrocławskim muzycy. Kierownikiem grupy jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący na uczelni klasę gitary. Od 2013 roku zespół na stałe współpracuje z wokalistką meksykańskiego pochodzenia Julietą Gonzalez-Springer – absolwentką Centrum Muzyki Dawnej w Genewie. Zespół wykonuje tańce i pieśni Hiszpanii okresu baroku.

W sobotę o 17 wspólnie wystąpią Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej oraz Chór Środowiskowy „Harmonia” z Nowogrodźca. Fuzję młodości i pasji składającego się głownie z seniorów lokalnego chóru można był usłyszeć już podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu. Współpraca zaowocowała nowym programem, w którym znajdą się utwory Moniuszki, Chopina, Paderewskiego i patrona Festiwalu, Józefa Ignacego Schnabla.

W sobotę o godz. 19:30 wystąpi zaś Bucharest Winds Ensemble. Sekstet w składzie: Gabriela Petecila – flet, Valentin Ghita – obój, Flaviu Ludusan – klarnet, Radu Andrei – waltornia,  Ionut Rosca – fagot  i Andreea Butnaru – fortepian wykona m.in. kompozycję „Air-y-tale” Katarzyny Dziewiątkowskiej  napisaną na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka u J. I. Schnabla”.

W niedzielę ostatni koncert  Festiwalu rozpocznie się o godzinie 19. Wystąpią Jonasz Rudolf Dziuba – trąbka oraz Orkiestra Kameralna Filharmoników Zielonogórskich pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie koncertu m.in. Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Miłosz Kula jak co roku wprowadza publiczność w tematykę koncertów i prezentuje festiwalowe gwiazdy.

Tegoroczną edycję Festiwalu wsparły Miasto i Gmina Nowogrodziec oraz Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. Aleksandra Pijarowska jest Dyrektorem artystycznym Festiwalu a Eliza Szwed Dyrektorem Festiwalu. Całość organizuje Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

 

Kategorie:
kultura · wideo
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish