Sie 16, 2019
548 Wyświetleń
1 1

Wolność dla bocianów

Napisany przez

Trzy urodzone w zoo młode bociany wypuszczono na wolność w rezerwacie biosfery

Niełatwo zaczęło się życie trzech bocianów urodzonych w tym roku Naszym Zoo. Mimo, iż ich rodzice mają doświadczenie w wychowywaniu młodych, nie opiekowali się potomstwem. Ich wychowanie przejęli doświadczeni opiekunowie zwierząt. Wynik jest bardziej niż zadowalający. Cała trójka doskonale się rozwijała, dzięki czemu mogła zostać pomyślnie wypuszczona na wolność.

Tradycją jest już, iż bociany wypuszczane są na wolność w Rezerwacie Biosfery w Wartha. Tam można je jeszcze przez kilka dni obserwować, i w razie potrzeby udzielić pomocy.

Niestety nie wszystkie bociany miały w tym roku tyle szczęścia. Klinika dla dzikich zwierząt w Naszym Zoo musiała się zmierzyć z kilkoma tragicznymi przypadkami. I tak na przykład, dostarczono do niej młodego bociana z ciężkimi ranami po pogryzieniu przez psa, oraz innego z nogą owiniętą sznurem. Mimo, iż udało się usunąć resztki siatki do siana oraz plastikowych pasków, dopływ krwi do nogi był zbyt długo zablokowany, co spowodowało obumarcie kończyny. Obrażenia obydwu bocianów były na tyle poważne, iż zdecydowano o ich eutanazji.

Zdjęcia rentgenowskie innego młodego bociana wykazały, iż jedno z jego ramion jest krótsze. Przez to ptak nigdy nie będzie w stanie prawidłowo latać, w związku z tym musi na stałe pozostać w görlitzkim zoo. Ostatni młody bocian, który pozostał w klinice, po skutecznej walce z infekcją rozwija się znakomicie. Jednak ze względu na fakt, iż wykluł się cztery tygodnie później, jego rozwój nie został jeszcze zakończony, i tym samym nie był gotowy na wolność.  Do końca sierpnia zostało jeszcze trochę czasu, kiedy to górnołużyckie bociany wyruszą na południe. Mamy nadzieję, iż będzie mógł do nich dołączyć.

Foto: www.zoo-goerlitz.de, C. Wess

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr.
43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
tel.
+ 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00 

Cennik: https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

 

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stwierdzenie nabycia spadku

Gdy umiera osoba należącą – określając to w sposób dość uproszczony – do kręgu naszych osób najbliższych, może rodzić to...

Zamknij