sty 30, 2020
1348 Wyświetleń
0 1

Zagrożone zwierzęta mają szansę na przetrwanie dzięki ludzkiej opiece

Napisany przez

Po raz kolejny udowodniono wpływ nowoczesnych ogrodów zoologicznych na ochronę gatunków. Według aktualnych informacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), zagrożenie dziesięciu gatunków zwierząt z Czerwonej Listy obniżono ostatnio o jeden stopień. Dotyczy to m.in. wodnika guamskiego: kilka lat temu ten mały, nielotny ptak z wyspy Guam na Pacyfiku uważany był za „wymarły na wolności”. Dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych w ramach 35-letniego programu hodowlanego, możliwe było zasiedlenie dzikiej populacji tego gatunku na sąsiedniej wyspie. To sprawia, iż wodnik guamski jest drugim ptakiem, który mógł odzyskać status o stopień wyższy niż „wymarły na wolności” – po kondorze kalifornijskim, który także został uratowany dzięki działalności człowieka.

„Oczywiście raport IUCN umacnia nas w działaniach”, mówi dr Sven Hammer, dyrektor Zoo Goerlitz. „Dla nas oznacza to, iż naturę można odzyskać, jeśli tylko zjednoczonymi siłami damy jej na to szansę.” Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec także uczestniczy w różnych skoordynowanych programach hodowlanych. Obecnie w ramach różnych programów ochrony gatunków hodowane są tu następujące gatunki zwierząt: panda czerwona, manul, marmozeta złotogłowa, wydra, kangur olbrzymi, sika wietnamska, gazela dżejran, sójkowiec żółtobrzuchy, kiściec annamski, aleksandretta chińska oraz sęp płowy. Ponadto zoo wspiera finansowo działania w ramach różnych projektów ochrony gatunków w naturalnym środowisku zwierząt. W ten sposób promowane są również prace w zakresie ochrony siedlisk, a także prace przygotowawcze do projektów mających na celu wypuszczanie zwierząt na wolność.
W ramach kampanii „Zwierzę roku 2020” opracowywany jest obecnie program hodowli zachowawczej dla gwarków, ptaków które są bardzo wymagające w wyborze partnera. Również w tym przypadku Zoo w Goerlitz pragnie angażować się w działania projektowe, i jeszcze w tym roku przyjąć gwarki pod swoje skrzydła.
„W obliczu smutnych faktów, iż co prawda stan zagrożenia dla dziesięciu gatunków na Czerwonej Liście poprawił się, ale jednocześnie 73 gatunki musiały zostać sklasyfikowane niżej niż poprzednio, znaczenie nowoczesnych ogrodów zoologicznych rośnie”, mówi dr Sven Hammer. „Nasz wkład w ochronę różnorodności biologicznej jest niezastąpiony. W wielu przypadkach chronimy ostatnie okazy danego gatunku i, jeśli ma to sens, wprowadzamy je z powrotem do natury.”

Foto: www.zoo-goerlitz.de, wydra w klinice dla dzikich zwierząt Naszego Zoo  

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl [email protected]
tel.
+ 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00
Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html

 

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish