lp. 22, 2020
3327 Wyświetleń
7 1

Ja się nie znam

Napisany przez

Ja się nie znam, ale… dziękczynne dzieło dla medyków na BOK MCC kompletnie mi się nie podoba. Ale skoro się nie znam, to popytałem fachowców, plastyków, artystów, wykształconych, kompetentnych i przygotowanych do tematu. Trójki, której gust, smak, doświadczenie i wykształcenie estetyczne jest faktyczne a nie, jak u ludzi decydujących o wyglądzie naszego miasta – dyskusyjne.

„Mieszane uczucia”

„Lepsze niż brudne puste miejsce. Mi się kojarzy z WOŚP, tylko taki trochę zawoalowany żeby jak PiSlam przyjedzie w wizytacje Roman się nie naraził”
„Nie podoba mi się to, można było ciekawiej i artystycznie zagospodarować tak eksponowaną ścianę.”

Żeby było jasne, nie mam nic do autora projektu i wykonawcy malowidła. Mam coś do tych, którzy decydują o tym, że ten anioł w maseczce z sercem w ramionach został wymalowany na ścianie BOK MCC.

BOK MCC to Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki a nie SP ZOZ. Na ścianie BOK MCC wyobrażam sobie jakieś dzieło artysty związane ze sztuką i przez artystę wykonane.  Tego aniołka można było walnąć na jakiejś ścianie szpitala, bo ma ohydnych ścian do przykrycia dość, a przynajmniej nie przytulałby serduszka w tak eksponowanym miejscu. Może trzeba było ogłosić jakiś konkurs na projekt? Może warto by było zwrócić się do artystów ulicy, którzy muralami się zajmują i ogarniają konwencję?

Poza tym coś mi robi sama postać anioła. To nie nadprzyrodzone moce z niebios rodem pomagają ludziom, robią to prawdziwi, ofiarni i kompetentni ludzie. Metafora z aniołem sugeruje, że to siła wyższa. A to po prostu siła i praca ludzka. Do tego to pretensjonalne przytulanie serduszka rodem z social mediów i emotikon…

Poza tym myślę, i mam podstawy, że pracownicy służby zdrowia wolą sprzęt albo premie, od oklasków i malunków. Może projekt i malunek powstał w ramach wolontariatu (nie wiem), ale farby raczej nie były gratis. A może by tak wreszcie zatrudnić kogoś kompetentnego i wykwalifikowanego do opiniowania rozmaitych rozwiązań estetycznych stosowanych w Bolesławcu?

 


 

Foto: Karolina Zdunek

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Ja się nie znam

  • „Sonda” i 9 głosów – i to decyduje o odczuciach?

    A weź panie daj już spokój 22/07/2020 11:46 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish