Sty 12, 2021
2447 Wyświetleń
0 0

Czy wybór szkoły średniej ma tak duży wpływ na przyszłość? Tylko fakty i bez owijania “w bawełnę”

Napisany przez

Wybór szkoły średniej wydaje się bardzo ważny, bo przecież jest ona niejako przepustką do dalszej edukacji. Ale czy rzeczywiście tak jest i czy jej wybór ma tak olbrzymie znaczenie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć i to bez owijania “w bawełnę”.

Spokojnie to tylko szkoła średnia

Rekrutacja do szkół średnich napawa młodzież dużym strachem. Ale zasadniczo owy strach nie powinien mieć miejsca. Oczywiście trzeba się starać i dostawać dobre stopnie, a następnie dobrze napisać egzamin, ale to, że nie dostaniecie się do szkoły, do której chcieliście uczęszczać nie jest wcale końcem świata.  Jeżeli zabraknie Wam kilku punktów, to zawsze możecie wybrać inną także dobrą. Kluczowego znaczenia nie powinien mieć strach przed tym czy się dostaniecie, lecz najważniejsze jest uczenie się, bo jeżeli będziecie się regularnie uczyć, to zwyczajnie będziecie mieć dobre stopnie, a i dobrze napiszecie egzamin co równa się temu, że każda szkoła średnia będzie przed Wami stała otworem. Zatem zamiast dokładać sobie dodatkowego stresu i martwić się rekrutacją, zdecydowanie lepiej starać się na lekcjach, nawet tych online, co sprawi, że Wasze oceny będą na tyle dobre, że proces rekrutacji będzie tylko formalnością.

A gdy się nie uda?

Sytuacja w szkolnictwie nie wygląda różowo, ani nawet blado-różowo, ale blado to już tak. Najpierw strajki, teraz pandemia… Nietrudno się więc domyślić, że uczniowie mogą mieć zaległości, ale to też nie zawsze ich wina. Oczywiście jeżeli nie będziecie sukcesywnie i regularnie nadrabiać zaległości, to może się okazać, że rekrutowanie do liceów nie pójdzie, bo Waszej myśli. Jeżeli nie dostaniecie się do wymarzonego liceum, to nie powinniście się aż tak martwić, bo może się okazać, że Wasz drugi wybór będzie równie trafny i wybrane przez Was liceum okaże się także dobrym.  Jeżeli myślicie o dalszej edukacji i zależy Wam, aby potem dostać się na prestiżowe studia, to powinniście wybierać szkoły, gdzie poziom nauczania jest bardzo wysoki, bo w takich placówkach najlepiej przygotujecie się do matury, choć musicie się liczyć z tym, że nauki będziecie mieć więcej niż koledzy, którzy poszli po najmniejszej linii oporu i wybrali szkołę z najniższym poziomem nauczania. Nie będziemy Was okłamywać, to że w każdej szkole uczą tak samo jest zwyczajnym mitem. Choć zagadnienia do przerobienia i podstawa programowa jest taka sama, to jednak wszystko zależy w dużej mierze od poziomu nauczania, czyli ile od Was będą oczekiwać nauczyciele.

Liceum to pierwszy krok w przyszłość

Często mówi się, że wybór liceum jest tak ważny, bo ma wpływ na przyszłość, ale cóż nie jest to do końca prawda. Musicie wiedzieć, że trzeba się starać, ale we współczesnych czasach ukończenie dobrego liceum czy studiów wcale nie daje 100% szans, że otrzymacie dobrą pracę, co wcale nie oznacza, że należy osiąść na laurach. Młodzież powinna rozumieć już sporo zatem i to, że aby znaleźć zatrudnienie trzeba mieć wiedzę, ale i doświadczenie, choć absolwenci dobrych uniwersytetów ową pracę mogą znaleźć szybciej, to i i tak nadal sporo zależy od rynku pracy.

Liceum to tylko przepustka

Liceum jest przepustką do dalszej edukacji. Samo ukończenie i zdobycie średniego wykształcenia nie sprawi, że znajdziecie ot tak pracę, bo prawda jest taka, że liceum np. ogólnokształcące przygotowuje do dalszej edukacji, a więc do studiów. Ale jak zapewne się domyślacie, bo ogólniaku raczej nie macie szans by dostać się np. na medycynę. Na studia medyczne zdają najczęściej absolwenci klasy mat-fiz czy biol-chem, którzy zdają na maturze dodatkowo chemię, biologię i fizykę na rozszerzonym poziomie. Znalezienie pracy po ukończeniu szkoły średniej jest trudne, a często nawet niemożliwe, bo nie ma się żadnych kwalifikacji czy realnych umiejętności. Owszem można szukać pracy tzw. biurowej, jednak wtedy musicie dodatkowo ukończyć choćby kurs obsługi urządzeń komputerowych.

Dobra szkoła średnia i dostanie się na prestiżowe studia zwiększają szanse osiągnięcia sukcesu zawodowego, ale nie dają ich w  100%. Dlatego też sam wybór szkoły średniej tak naprawdę nie ma dużego wpływu na przyszłość, bo i tak większość zależy do tego jak będzie wyglądać sytuacja na rynku pracy, a tego nikt nie wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Warsztaty świadomej fotografii 2021

Jak co roku w lutym zapraszam na moje Warsztaty Świadomej Fotografii, które organizuję w Bolesławcu. […]

Zamknij