sie 17, 2021
449 Wyświetleń
0 0

Własne mieszkanie – co jest ważne przy odbiorze u dewelopera?

Napisany przez

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania. Czas pandemii uzmysłowił nam, ile znaczy własny kąt. Mieszkańcy powiatu bolesławieckiego odbierają mieszkania nie tylko w powiecie, ale też w Zielonej Górze, czy Olsztynie. To wiąże się z odbiorem mieszkania od dewelopera. Na co najlepiej zwrócić uwagę? 

Przede wszystkim jeśli nie dysponujemy wystarczająca ilością gotówki, należy ocenić naszą zdolność kredytową. Wydatki nie kończą się w momencie, w którym otrzymujemy klucze. Trzeba liczyć się również z wykończeniem i wyposażeniem naszego lokum.

Gdy już mamy określony budżet, możemy zacząć szukać nowego mieszkania. Warto określić swoje priorytety: lokalizację (co dla nas ważnego znajduje się w pobliżu), infrastrukturę (co obecnie jest budowane w pobliżu oraz jak będzie wyglądało najbliższe otoczenie) lub dojazd (dostępność komunikacji publicznej i drogi dojazdowe). Wraz ze wzrostem zainteresowania samymi nieruchomościami a także świadomością ich nabywców, rośnie liczba osób, które decydują się – przed nabyciem mieszkania na zlecenie wykonania prywatnej ekspertyzy budowlanej, mającej za zadanie ocenić stan techniczny budynku oraz jego instalacji.

Po wybraniu kilku lokum spełniającego nasze oczekiwania, powinniśmy sprawdzić dewelopera. Sporo informacji znajdziemy w prospekcie informacyjnym inwestycji. Z prospektu, który powinniśmy dostać od samego dewelopera, możemy się dowiedzieć m.in. takich rzeczy jak: doświadczenie dewelopera, planowany termin zakończenia inwestycji, status prawny działki, informacje o tym, czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, czy przeciw deweloperowi jest prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Kolejnym krokiem w zakupie nowego mieszkania jest podpisanie umowy wstępnej poprzedzone ewentualnymi negocjacjami. Po ustaleniu warunków finansowych, następuje podpisanie umowy odbioru mieszkania. Jest ona podpisywana w formie aktu notarialnego, a koszt jest dzielony między kupującego, a dewelopera. Potem pozostaje już odbiór mieszkania w Zielonej Górze, odbiór mieszkania w Olsztynie czy w innym mieście.

Po pierwsze, każdy, kto odbiera mieszkanie, powinien zapoznać się z tym, jak wyglądają wymagania techniczne i jakie są normy (w tym jakie obowiązują dopuszczalne odchyłki podczas odbioru), a także czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z umową. Należy sprawdzić czy standard wykonania zgadza się z tym (odbiór techniczny), jaki ustaliliśmy przy podpisywaniu umowy deweloperskiej, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, ścian, przygotowaniu instalacji, drzwi, okien i przyłączeń, a także, czy wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem.

O fachową pomoc zawsze możemy poprosić znajomego budowlańca lub profesjonalnego rzeczoznawcę. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które na co dzień wykonują opinie techniczne i ekspertyzy budowlane na potrzeby zastosowań o charakterze prywatnym, a także w celu ich wykorzystania w procesie budowlanym. W większości przypadków tego rodzaju usługi świadczone są przez wykwalifikowany personel składający się ze specjalistów – inżynierów z zakresu budownictwa, materiałoznawstwa oraz konstrukcji.

Po tych czynnościach możemy zawrzeć umowę ostateczną, którą możemy podpisać wtedy, kiedy nieruchomość będzie gotowa, a deweloper uzyska wszelkie odbiory formalne.

Proces kupna i odbioru mieszkania będzie wyglądać podobnie, niezależnie od tego, czy są to odbiory mieszkań Zielona Góra, czy w Bolesławcu, albo odbiory mieszkań Olsztyn. Gdy już odbierzemy klucze do nowego lokum zacznie się prawdziwa przygoda – z wykończeniem i realizacją wymarzone wystroju.

Wybór jednego ze sprawdzonych wykonawców gwarantuje należyty poziom opracowania oraz jego zgodność z przyjętymi w branży standardami i wymogami. A odbiór mieszkania czy domu stanie się prawdziwą przyjemnością.

 

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish