lis 29, 2021
265 Wyświetleń
0 0

Czy budując dom warto zdecydować się na rekuperację?

Napisany przez

Rekuperacja staje się coraz popularniejsza w domach jednorodzinnych. Jej stosowanie pomaga w zachowaniu właściwego mikroklimatu w domu i pozbyciu się nadmiaru wilgoci. Główną zaletą rekuperacji jest odzyskanie ciepła, które uchodziłoby z naszego domu w sytuacji, gdy jedyną formą wentylacji byłyby kanały kominowe.

Jak działa rekuperacja?

Aby poprawne zainstalować rekuperator w domu, należy najpierw odpowiednio zaprojektować całą instalację. Musimy uwzględnić miejsca, którymi powietrze dostanie się do rekuperatora oraz specjalne kanały wentylacyjne, które posłużą do dostarczenia ogrzanego i oczyszczonego przez filtry powietrza do wnętrza domu.

Rekuperator działa w dość prosty sposób – powietrze zasysane z zewnątrz budynku przechodzi przez filtry, by następnie znaleźć się w wymienniku ciepła. To właśnie w tym miejscu zachodzi proces ogrzewania świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz, za pomocą powietrza, które zostanie za chwilę z niego usunięte. Cienkie ścianki wymienników zapewniają odzyskanie znacznej części energii cieplnej i pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Koszt zakupu i montażu rekuperacji wynosi przeważnie kilkanaście tysięcy złotych, ale ta kwota nie powinna nas szczególnie martwić. Rekuperacja to przecież doskonały sposób, by zaoszczędzić spore pieniądze na ogrzewaniu naszego domu.

Czy rekuperacja jest opłacalna?

Wiele osób patrzy wyłącznie na koszt rekuperatora i całej instalacji. Aby przekonać się, czy warto zainstalować ją w domu, warto jednak popatrzeć na problem ogrzewania budynku zdecydowanie szerzej. Rekuperacja instalowana w domu na etapie jego budowy nie jest droga i nie wymaga wykonywania dużego remontu. Całość odbywa się w krótkim czasie i nie powoduje uciążliwości dla mieszańców.

Jednorazowy koszt zakupu i montażu potrzebnych urządzeń, rekompensuje brak konieczności budowania drogich kominów wentylacyjnych. Koszt systemowego komina wynosi przeważnie około 2 000 zł. W domu powinniśmy wykonać przynajmniej dwa takie kominy – te oszczędności z powodzeniem wykorzystać można do zakupu rekuperatora i montażu instalacji.

Pierwsze efekty działania tego urządzenia zauważyć można bardzo szybko. Nie chodzi tu nawet o same oszczędności na cieple, które są znaczące. Ogromną korzyścią jest fakt, że do naszego domu dostaje się idealnie czyste, przefiltrowane powietrze, które jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest to niezwykle istotne w sytuacji, gdy mieszkamy w okolicy, gdzie ludzie ogrzewają swoje domy, wykorzystując węgiel.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907

ul. Leśna 12;

42-165 Lipie k/Częstochowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish