gru 2, 2021
300 Wyświetleń
0 0

Nerwica natręctw – jak ją rozpoznać?

Napisany przez
Nerwica natręctw to zaburzenie, które objawia się obsesyjnymi myślami z różnych dziedzin. Szacuje się, że dotyka jedną na 50 osób. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, czy wychodząc z domu, zamknąłeś okno, wyłączyłeś żelazko czy kuchenkę. Natrętne, niepokojące myśli nie dają spokoju i osaczają człowieka. Jak rozpoznać nerwicę natręctw?

Rodzaje nerwicy natręctw

Nerwica natręctw może mieć wiele rodzajów. Najczęściej można spotkać ją w formie chorobliwego porządku. Osoby zmagające się z tą odmianą nieustannie sprzątają, często myją ręce i ciało, a także przedmioty. Kolejnym rodzajem jest układanie przedmiotów symetrycznie, wedle określonego porządku. Brak symetrii (nierówno ułożone przedmioty) zmusza człowieka do nieustannego ustawiania i układania poszczególnych elementów. Kolejną formą jest również obsesyjne sprawdzanie, czy wyłączyłeś sprzęty domowe, komputer czy zamknąłeś drzwi. Potrzeba ciągłego potwierdzania, że wszystko jest w porządku, osacza chorego. Z pewnością pamiętasz, jak w wielu szkolnym idąc po chodniku czy schodach liczyłeś płytki i stopnie. Osoby z nerwicą natręctw potrafią liczyć każdy element.

Objawy

Osoby, które zmagają się z nerwicą natręctw, często spotykają się z wyśmiewaniem ze strony otoczenia. Nachalne sprawdzanie, czy wszelkie sprzęty domowe są wyłączone, krany zakręcone, a okna pozamykane, obsesja mycia przedmiotów, porządkowanie, czy zbieranie i przechowywanie bezużytecznych przedmiotów (syndrom zbieractwa) dla wielu osób wydają się bezsensowne i powodują zdziwienie i zażenowanie. Nerwicy natręctw często towarzyszą również inne objawy. Mogą wystąpić zaburzenia lękowe, a funkcjonowanie w społeczeństwie staje się utrudnione, pojawiają się tiki nerwowe, a nawet lęk przed osamotnieniem. Samo zaburzenie jest generowane przez wiele czynników – biologicznych, społecznych, czy psychologicznych. Nieleczona nerwica natręctw może prowadzić do depresji.

Leczenie

Nerwicę natręctw można leczyć. Odpowiednio dobrana terapia pozwala uwolnić się od intensywnych myśli. Skorzystaj z pomocy specjalistów z Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/). W trakcie spotkań każdy pacjent otrzyma niezbędną pomoc. Empatyczna kadra lekarzy okaże wsparcie i zaleci odpowiednią terapię. Po konsultacji specjalista określi, czy zaburzenie wymaga wdrożenia farmakologii. Najczęściej wykorzystuje się inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Regularna terapia i wizyty u specjalisty pomagają łagodzić objawy. Dzięki temu wielu pacjentów na nowo może cieszyć się z prawidłowego funkcjonowania bez konieczności codziennego zmagania się z osaczającymi, natrętnymi myślami. Jeżeli wiesz, że ktoś bliski zmaga się z tego rodzaju problemem, zaoferuj pomoc i wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish