sty 26, 2022
695 Wyświetleń
0 0

Łysienie plackowate – czym jest? W jaki sposób go leczyć?

Napisany przez
Łysienie plackowate dotyka przede wszystkim młodych osób przed 30. rokiem życia. Schorzenie to jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, w której uszkodzeniu ulegają mieszki włosowe. Dlaczego dochodzi do rozwoju tej choroby i jakie są jej objawy? W jaki sposób i gdzie można leczyć łysienie plackowate? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Łysienie plackowate – co to jest?

Zmiany chorobowe, które uwidaczniają się w przebiegu łysienia plackowatego, obejmują zazwyczaj łyse placki, które pojawiają się na głowie. Dużo rzadziej schorzenie to dotyczy innych części ciała. Warto jednak zaznaczyć, że łysienie plackowate rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia pacjenta. Ogniska braku włosów graniczą bardzo często z obszarami zdrowymi. Schorzenie to nie zagraża życiu pacjentów, uważane jest jedynie za uciążliwą wadę kosmetyczną. Jeśli jednak zauważysz objawy tego typu łysienia, udaj się niezwłocznie do specjalisty.

Łysienie plackowate – przyczyny i objawy

Łysienie plackowate jest przede wszystkim chorobą skórną, o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że u osób, u których diagnozuje się to schorzenie, układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, osłabia je i tym samym doprowadza do wypadania kosmyków. W mieszku włosowym dochodzi do powstania zmian zapalnych. Keratynocyty uwalniają cytokiny zapalne, a one uaktywniają komórki śródnabłonka. Tym sposobem powstaje naciek zapalny. Im silniejszy okaże się naciek, tym większe uszkodzenie mieszka włosowego. Przyczyny tego schorzenia nie zostały ostatecznie potwierdzone. Jednak czynnikami, które doprowadzają do wystąpienia stanu zapalnego w mieszkach włosowych, są między innymi: zaburzenia hormonalne, wewnątrzustrojowe, długotrwały stres, pojawiające się ogniska zakażenia, zaburzenia psychiczne.

Łysienie plackowate jest dosyć łatwe do rozpoznania. W obrębie owłosionej skóry głowy pojawiają się okrągłe placki, przypominające rozmiarem monetę. Wraz z postępem choroby średnica tych placków może się powiększać i wynosić od około 5 do 10 cm. Co więcej, ogniska te mają dosyć regularny kształt, a skóra pozostaje niezmieniona chorobowo, mimo że dochodzi do stanu zapalnego.

Łysienie plackowate – jak leczyć?

Chorobę tę diagnozuje zazwyczaj specjalista-trycholog, który zajmuje się dokładną analizą stanu skóry oraz cebulek włosów. Jeśli szukasz polecanego gabinetu trychologicznego, proponujemy Ci umówienie wizyty w Klinice Włosa TRCHG we Wrocławiu. Specjaliści z kliniki przeprowadzą przede wszystkim wywiad lekarski z pacjentem, a także zabieg trichoskopii, dzięki któremu będą mogli wdrożyć odpowiednie leczenie. W razie potrzeby, trycholodzy z TRCHG zlecą wykonanie testów laboratoryjnych lub badanie histopatologiczne.

Warto jednak zaznaczyć, że jest to choroba autoimmunologiczna, dlatego leczenie polega na zastosowaniu konkretnych leków oraz terapii dobranych odpowiednio przez trychologa.

Łysienie plackowate jest dosyć uporczywym schorzeniem, z którym zmagają się przede wszystkim osoby przed 30. rokiem życia. Jest to choroba typowo autoimmunologiczna, której przyczyny nie zostały w pełni odkryte. Czynnikami powodującymi łysienie plackowate mogą być między innymi przewlekły, długotrwały stres, a także nadwrażliwość mieszków włosowych na stany zapalne. Aby poprawnie zdiagnozować chorobę, należy udać się do sprawdzonego trychologa. Proponujemy Ci wizytę w Klinice Włosa TRCHG we Wrocławiu. Profesjonalni trycholodzy przeprowadzą zabieg trichoskopii, a także wdrożą odpowiednie i skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish