kw. 19, 2022
285 Wyświetleń
0 0

PALMY, PASCHA, PESACH – Wielkanoc na Kresach

Napisany przez

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy w Bolesławcu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Bolesławiec zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą wielokulturowej tradycji świąt wiosennych na Kresach. W programie: opowieść o obchodzonym na Kresach święcie Pesach i zwyczajach wieczoru sederowego; tajniki wicia palm wileńskich; sztuka pisania pisanek na Huculszczyźnie; przepisy na wielkanocnego indyka i wielkanocne baby; lwowskie baranki i świąteczne targi; obrzędy jutrzni paschalnej; święcone w kresowych dworach i pałacach; kaczanie jajek na Wileńszczyźnie i bicie jaj na Polesiu; wielkanocne kołatki i palby.

Opowieść o świętach katolickich, greckokatolickich, prawosławnych i żydowskich obchodzonych w kresowych wsiach, miasteczkach i miastach ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX-go i początku XX-go wieku oraz pełnymi tęsknoty i humoru piosenkami o świętach we Lwowie tworzonymi po wojnie przez Polaków wypędzonych z rodzinnego miasta. Zapraszamy do udziału.

 

22 kwietnia 2022, piątek, godz. 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Wiedzy

Bolesławiec, ul. B. Głowackiego 5

 

Tagi artykułu:
· ·
Kategorie:
kultura
http://www.mbp.boleslawiec.pl

Biblioteka powstała 27 listopada 1945 roku jako pierwsza placówka biblioteczna w Bolesławcu i trzecia z kolei na Dolnym Śląsku. W 1995 roku - z okazji jubileuszu 50-lecia - otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Poprzednią siedzibę, w budynku przy ul. Sądowej 8, zajmowała od roku 1993. Jedyna filia w obrębie miasta znajduje się przy ulicy Staroszkolnej. W roku 2018 Biblioteka uległa zmianom organizacyjnym. Dzięki władzom miasta i dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Biblioteka otrzymała nową siedzibę. Od 15 października 2018 r., już jako Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu, mieści się przy ul. Bartosza Głowackiego 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish