sie 5, 2022
833 Wyświetleń
0 0

7 sierpnia: Wycieczka rowerowa do Nowogrodźca i zwiedzanie miasta

Napisany przez
7 sierpnia (niedziela) o godzinie 10:00 zapraszam na rowerową wycieczkę do Nowogrodźca – niewielkiego, lecz kryjącego wiele tajemnic miasta. Nowogrodziec pojawia się na kartach historii już w 1217 roku i do dziś, mimo zniszczeń spowodowanych przez II wojnę światową, można tam znaleźć wiele wartych obejrzenia miejsc, na czele z monumentalnym, opuszczonym klasztorem, dziś znanym jako „Klasztor Dusz”.
Podczas wycieczki zajrzymy na zabytkowy Rynek, odwiedzimy nieczynny dla pasażerów dworzec kolejowy, odszukamy dawną sowiecką komendanturę, poznamy historię starego szpitala, przeżyjemy burzliwy czas wojen napoleońskich i zwiedzimy Klasztor Dusz, od którego zaczęła się historia miasta. Po drodze zatrzymamy się także w Mierzwinie i Zabłociu, o których historii również dowiemy się kilku nowych informacji. Przewodnikiem wycieczki będzie Dariusz Gołębiewski, historyk i regionalista, administrator strony „Bolesławiec i okolice dawniej i dziś”.
Zbiórka o godzinie 10:00 na parkingu przy tzw. Cmentarzu Kutuzowa w Bolesławcu (sowiecki cmentarz wojskowy przy ul. gen. Nila, dawnej II Armii WP). Jeśli ktoś będzie chciał dołączyć do nas już w Nowogrodźcu, w godzinach 12:00-12:15 będziemy czekać przy figurze św. Jana Nepomucena na Rynku.
W klasztorze przewidziane jest zwiedzanie podziemi, więc należy zabrać ze sobą latarki i mocne buty.
Powrót do Bolesławca planowany jest na godzinę 17:30.
Wycieczka jest bezpłatna, jednak mile widziane będą wpłaty na rzecz prac remontowych przy opuszczonym klasztorze, które zostaną przekazane właścicielowi obiektu – Fundacji „Twoje Dziedzictwo”.
Zapraszam serdecznie!
Dariusz Gołębiewski
Kategorie:
Gołębiewski
Facebook Profile photo

Cześć ! Nazywam się Dariusz Gołębiewski, jestem regionalistą z tytułami magistra historii i historii w przestrzeni publicznej. Od 2014 roku prowadzę na Facebooku stronę regionalną o nazwie ''Bolesławiec i okolice dawniej i dziś''. Poza historią, zwłaszcza tą międzywojenną i lokalną, interesuję się literaturą i polityką, trochę też architekturą, teatrem, religią i filozofią. Jestem autorem książki pt. "Kraśnik Dolny i okolice dawniej i dziś". W wolnym czasie lubię podróże, wycieczki rowerowe, długie spacery i interesujące dyskusje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish