wrz 12, 2022
657 Wyświetleń
0 0

Sygnały, które alarmują o tym, że potrzebujesz potasu

Napisany przez

Potas jest niezwykle cennym dla organizmu minerałem, który odpowiada za równowagę wodno-elektrolitową, wspiera system nerwowy i układ sercowo-naczyniowy. Niedobór potasu nazywamy hipokaliemią. Poniżej znajdziesz listę sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że w Twoim organizmie brakuje potasu. Zobacz, czy rozpoznajesz te objawy, a jeśli tak, co możesz zrobić, by zwiększyć podaż tego minerału.

Skurcze i osłabienie mięśni

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów niedoboru potasu są te związane z zaburzeniem działania mięśni. Osłabienie mięśni w przebiegu niedoboru potasu może powodować zmniejszenie ich siły, a także skurcze czy drżenie. Objawy te, pozostawione same sobie, bez interwencji lekarskiej czy chociażby dietetycznej, która pozwoliłaby na prawidłowy udział potasu w diecie, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Wiotkie porażenie mięśni to skrajny przypadek zaniedbań w tym zakresie. Niedobór potasu i związane z tym zaburzenia pracy mięśni mogą być szczególnie znaczące w przypadku bardzo aktywnego trybu życia. Wysiłek fizyczny eksploatuje mięśnie, które jeszcze bardziej odczuwają niedobór składników mineralnych, a z kolei wraz z potem tracimy ich kolejne porcje. Właśnie z tego powodu catering dietetyczny dla sportowców zapewnia nie tylko wysoką podaż dobrze przyswajalnego białka, ale też składników mineralnych, w tym potasu, który minimalizuje ryzyko uszczerbku na zdrowiu.

Zaburzenia pracy serca

Jako że niedobór potasu prowadzi do zaburzeń pracy mięśni, a mięśniem jest również serce, to zaburzenia rytmu serca są kolejnym objawem, mogącym świadczyć o niedoborze minerałów. Zaburzenia te, odczuwane często jako kołatanie serca, w zapisie EKG ujawniają się nierzadko jako opóźnione przewodnictwo przedsionkowo-komorowe. Najbardziej poważne konsekwencje zaś, to migotanie komór serca, spadek ciśnienia krwi i asystolia, będąca chwilowym zatrzymaniem akcji serca. Towarzyszy temu brak oddechu i utrata świadomości. Użycie defibrylatora w większości przypadków niestety nie wznawia akcji serca, jeśli więc dojdzie do asystolii, konieczne są zabiegi resuscytacyjne i podanie dożylne adrenaliny.

Wielomocz i duże pragnienie

Niedostateczna ilość potasu może objawiać się też odczuwaniem silnego pragnienia. Kiedy w organizmie brakuje tego minerału, może dojść do upośledzenia funkcji nerek. Nerki mają wówczas problem z zagęszczeniem moczu, czego efektem staje się poliuria, czyli częstomocz. Duże ilości oddawanego moczu z kolei powodują niedostateczne nawodnienie organizmu. Skutek jest taki, że odczuwamy wzmożone pragnienie. Z uwagi na fakt, że częstomocz i silne pragnienie jest też objawem wielu chorób, wykluczyć trzeba, jak zresztą w każdym przypadku, inne powody takich objawów. Bardzo podobnie może wyglądać np. przebieg cukrzycy. Pacjenci korzystają wówczas ze specjalnych diet dla diabetyków, np. z WygodnaDieta.pl. ułożone przez specjalistów menu pozwala na zminimalizowanie tych i wielu innych objawów.

Co zrobić, gdy masz objawy hipokaliemii?

Hipokaliemia zawsze powinna być leczona z uwzględnieniem przyczyny. Dociekanie bezpośrednich powodów jej wystąpienia należy do lekarzy. Najczęściej wymieniają oni niedobór potasu wynikający z nadmiaru jego wydalania — czy to z moczem, czy potem. Taka przyczyna hipokaliemii nierzadko współwystępuje z zażywaniem określonych leków, sterydów. Może towarzyszyć spożywaniu alkoholu lub być efektem zatruć. Niedobór potasu może być również łączony z zaburzeniami hormonalnymi, szczególnie nadmiarem wydzielania kortyzolu w przebiegu  zespołu Cushinga czy niedobór hormonu kory nadnerczy. Lekarz zalecić może suplementy czy leki na receptę, które zminimalizują ryzyko powikłań związanych z niedoborem potasu.

Profilaktyka przeciwko niedoborowi potasu zaś, to zawsze dobrze zbilansowana dieta. Jeżeli samodzielne przygotowanie posiłków pełnych witamin i minerałów nie jest nasza mocną stroną, pomóc możemy sobie korzystając z diety pudełkowej, która dostarcza zestaw nawet pięciu posiłków prosto pod drzwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish