mar 16, 2023
460 Wyświetleń
0 0

Solidarni z Tybetem!

Napisany przez

Tybetańska flaga powiewa w Zoo Görlitz jako symbol solidarności

10 marca w Zoo Goerlitz to od lat wyjątkowa data. Tego roku u bram zoo, burmistrza Benedikta M. Hummela powitał dyrektor zoo dr Sven Hammer oraz przewodniczący stowarzyszenia, Carsten Liebig, w towarzystwie dwóch wielbłądów. W ramach inicjatywy „Flaga dla Tybetu” wspólnie wywiesili tybetańską flagę jako znak solidarności z ludnością tybetańską oraz ich walką o niepodległość, której publiczna manifestacja w Tybecie spotkała się z surową karą ze strony chińskich przywódców.

Od ponad 70 lat Chiny zajmują Tybet i brutalnie uciskają tamtejszą ludność. 10 marca 1959 r. wybuchło powstanie tybetańskie, które zostało brutalnie stłumione przez chińską armię i pochłonęło tysiące ofiar. Do dziś wielu Tybetańczyków żyje na wygnaniu, gdyż w ich ojczyźnie za w obronę swojej kultury i prawa do samostanowienia, grozi im utrata życia.

W jedynej w Europie wiosce tybetańskiej w Zoo Görlitz wyraźnie widać silną więź z kulturą tybetańską, w której ludzie pozdrawiają się słowami „Tashi Delek” – „niech ci będzie dobrze” i przekazują khata, biały jedwabny szal, aby podkreślić to życzenie.
Zoo oraz miasto Görlitz wyraźnie sprzeciwiają się brutalnemu łamaniu praw człowieka przez reżimy autorytarne, czy to w Tybecie, czy na Ukrainie.

Foto:  www.zoo-goerlitz.de, F. Leonhardt

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish