kwi 17, 2023
338 Wyświetleń
0 0

Spotkanie z Olgą Rudnicką

Napisany przez

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Olgą Rudnicką, które odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Olga Rudnicka jest jedną z najciekawszych młodych polskich autorek kryminałów. Na swoim koncie ma już kilkanaście znanych tytułów. Do jej najbardziej popularnych książek należą takie powieści, jak „Martwe jezioro”, „Zacisze 13” i „Czy ten rudy kot to pies?”. Publikacje Olgi Rudnickiej trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Autorkę wyróżnia też specyficzny, czarny humor.

Olga Rudnicka jest absolwentką pedagogiki. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Komunikacji  i Zarządzania w Poznaniu. Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej z siedzibą w Śremie. Prywatnie jest miłośniczką jazdy konnej. Do jej ulubionych pisarzy należy Joanna Chmielewska, Stephen King i Joe Hill.

Spotkanie będzie tłumaczone na język ukraiński!

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Projekt „Sieć bezpieczeństwa dla Ukrainy” Nr 2022-2-CZ01-KA210-YOU-000091139, w ramach programu Erasmus+.

Olga Rudnicka – książki kryminalne z przymrużeniem oka

Olga Rudnicka urodziła się w 1988 roku w wielkopolskim Śremie. Skończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku „Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Jest opiekunką społeczną w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Jej podopiecznymi są głównie osoby niepełnosprawne, starsze i samotne. Prywatnie Olga Rudnicka kocha zwierzęta – przede wszystkim konie i psy. Jej ulubionymi autorami są m.in. Stephen King, Harlan Coben czy Jeffery Deaver.

Olga Rudnicka zadebiutowała w 2008 roku powieścią „Martwe jezioro” – nietypowym kryminałem z elementami humorystycznymi i romansowymi, który jednak generalnie porusza dość poważne tematy, związane chociażby z dysfunkcyjnymi rodzinami. I warto przyznać, że jak na dwudziestoletnią autorkę, Olga Rudnicka całkiem dobrze sobie poradziła sobie z tą niełatwą tematyką. A co najważniejsze, dała się poznać jako pisarka z własnym, charakterystycznym stylem, rozwijanym w każdej następnej książce.

Powieści Olgi Rudnickiej to przede wszystkim komedie kryminalne. Owszem, zdarzają się mroczniejsze historie, ale nawet w nich autorka stara się umieścić jakiś kontrapunkt – przerysowaną lub niezbyt rozgarniętą postać poboczną, kilka zabawnych dialogów lub uwag natury ogólnej itp. Na próżno szukać tutaj skandynawskiego mroku czy wyjątkowo skomplikowanych postaci o mrocznej przeszłości i autodestrukcyjnych zapędach. Kryminały Olgi Rudnickiej mają przede wszystkim sprawić, że czytelnik miło spędził wieczór w fotelu, co jakiś czas wybuchając śmiechem. To błyskotliwe, zgrabnie napisane powieści dla tych, którzy lubią rozrywkowe kryminały.

A jako że Olga Rudnicka nie próżnuje, tylko regularnie publikuje swoje powieści, możemy być pewni, że trafi do nas jeszcze niejedna książka tej pisarki. Kto wie, być może następnym razem będzie to coś zdecydowanie mroczniejszego, w stylu któregoś z jej ulubionych twórców?

 

Kategorie:
kultura
http://www.mbp.boleslawiec.pl

Biblioteka powstała 27 listopada 1945 roku jako pierwsza placówka biblioteczna w Bolesławcu i trzecia z kolei na Dolnym Śląsku. W 1995 roku - z okazji jubileuszu 50-lecia - otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Poprzednią siedzibę, w budynku przy ul. Sądowej 8, zajmowała od roku 1993. Jedyna filia w obrębie miasta znajduje się przy ulicy Staroszkolnej. W roku 2018 Biblioteka uległa zmianom organizacyjnym. Dzięki władzom miasta i dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Biblioteka otrzymała nową siedzibę. Od 15 października 2018 r., już jako Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu, mieści się przy ul. Bartosza Głowackiego 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish