cze 14, 2024
340 Wyświetleń
0 0

Gekony Williamsa – wyjątkowe karły w niebezpieczeństwie, zamieszkały w Naszym Zoo Görlitz – Zgorzelec!

Napisany przez

Niesamowicie ubarwione gekony błękitno-karłowate są gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem z powodu nielegalnego wyrębu lasów, pozyskiwania marmuru oraz nielegalnego odłowu na potrzeby handlu zwierzętami domowymi. W jego naturalnym siedlisku, którym jest rezerwat leśny Kimboza w Tanzanii, występują w rozproszonych populacjach, na powierzchni zaledwie 8 km², jedynie na wybranych drzewach z gatunku pandan.

„Wpływ negatywnych czynników na tak małe siedliska jest ogromny i stanowi poważne zagrożenie dla egzystencji populacji. Jeden duży pożar lasu może spowodować, że gatunek ten zniknie na zawsze.” – wyjaśnia z niepokojem kurator zoo Catrin Hammer.

Aby zwrócić uwagę na niepewną sytuację tych charyzmatycznych gadów, gekon otrzymał tytuł „Zwierzęcia Roku 2024”. Zoo Görlitz wspiera projekt na rzecz gekona karłowatego w Tanzanii,
w ramach projektu „Zwierzę roku”.
Turkusowo-niebieskie ubarwienie gekonów Williamsa charakteryzuje tylko samce, podczas gdy samice są zielone. Para gekonów, która obecnie mieszka w zoo Görlitz, pochodzi bezpośrednio z Muzeum Przyrodniczego Senckenberg w Görlitz. Zoo i muzeum od wielu lat cieszą się bliską, przyjazną współpracą.

Samiec Gekona Williamsa
Foto: C. Kilawe
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr.
43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl [email protected]
Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

 

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish