bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Skok cywilizacyjny – największa inwestycja w historii Gminy Nowogrodziec

74 miliony złotych inwestuje w infrastrukturę gmina Nowogrodziec. Przy okazji zakrojonej na ogromną skalę rozbudowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej remontowane są także drogi. – Nasza gmina będzie czystsza i bardziej cywilizowana – mówi burmistrz, Robert Relich.

Kolejna część Nowogrodźca, Milików, Parzyce i Gościszów – to miejsca w których trwają dalsze prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Pierwszym etapem prac była budowa nowej, nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Nowogrodźcu. Przy porządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w gminie wymieniono i wybudowano ponad 15 km sieci kanalizacyjnej i 17 km sieci wodociągowej. Wykorzystano do tego dotację z Funduszu Spójności. Równolegle czerpano fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich współfinansując z nich kolektor tłoczny łączący strefę w Wykrotach z siecią w Nowogrodźcu. Z PROW rozbudowano także sieci w Nowogrodźcu, m.in. kanalizację przy ul.Młyńskiej i Wrzosowej.

– Wszystko przebiegło szybko i sprawnie dzięki czemu inwestycja była tańsza niż planowano. Fakt, że mieliśmy gotowe od 2008 i 2009 roku wszystkie sprawy formalne, pozwolenia i projekty sprawił, iż mogliśmy ruszyć niemal natychmiast z dalszymi pracami.  Obecnie wyszliśmy poza miasto i podłączamy kolejne miejscowości – mówi Jacek Ruchała, prezes gminnej spółki Hydro-Tech. – Do oczyszczalni w Nowogrodźcu będą docierać siecią kanalizacyjną ścieki z Parzyc, Zebrzydowej, Gościszowa i Milikowa. W przyszłym roku podłączymy do sieci również ulice Chrobrego i Słowackiego w Nowogrodźcu a także Zebrzydową.

Dzięki tym pracom kolejne 3000 mieszkańców gminy będzie mogło skorzystać z 35 km nowej sieci. Prace, które obecnie trwają planowane są do końca 2014 roku a przyłącza indywidualne powstaną do w 2015 roku.

74 miliony zł to całkowity koszt inwestycji a 37 milionów z tej kwoty to dotacje, które udało się zdobyć władzom gminy.

– Połowa prac już została zrealizowana i ta inwestycja to ogromny skok cywilizacyjny naszej gminy – mówi burmistrz Nowogrodźca, Robert Relich. – Ta infrastruktura pozwala przede wszystkim na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej – ponieważ dużo ścieków dotychczas pozostawało na polach, w rzekach i w rowach. Z racji przyzwyczajeń i ekonomii mieszkańcy często nie wywozili nieczystości do oczyszczalni ścieków a środowisko było zatruwane.
Przy okazji poprawiliśmy stan dróg, bo po pracach przy kanalizacji naprawiamy infrastrukturę drogową, co ma dla mieszkańców ogromne znaczenie.

– Nie bez znaczenia jest fakt, że wykonawcą inwestycji została rodzima firma Meliobud – dodaje prezes Jacek Ruchała. – Dzięki temu mieszkańcy gminy mają zatrudnienie a pieniądze środki trafiają do gminy nie tylko w postaci majątku służącego ludności, ale również w postaci podatków czy po prostu na lokalny rynek handlu i usług.

Z krajobrazu gminy zaczynają znikać szamba, beczkowozy z nieczystościami a same nieczystości przestaną zatruwać rzeki i zalegać w przydrożnych rowach. To ma wpływ nie tylko na ekologię, ale i na zdrowie i zagrożenia dla zdrowia mieszkańców a także na komfort życia niezmiernie ważny dla osiedlających się tu ludzi i tych, którzy mieszkają tutaj od dawna.

Gminie Nowogrodziec dzięki wsparciu Funduszu Spójności Unii Europejskiej i Programowi Rozwojów Obszarów Wiejskich udało się nadrobić wieloletnie zaniedbania infrastrukturalne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
pn. „Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec – Etap Ia” nr POIS.01.01.00-00-186/09

Exit mobile version