gru 17, 2013
2707 Wyświetleń
0 0

Skok cywilizacyjny – największa inwestycja w historii Gminy Nowogrodziec

Napisany przez

74 miliony złotych inwestuje w infrastrukturę gmina Nowogrodziec. Przy okazji zakrojonej na ogromną skalę rozbudowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej remontowane są także drogi. – Nasza gmina będzie czystsza i bardziej cywilizowana – mówi burmistrz, Robert Relich.

Kolejna część Nowogrodźca, Milików, Parzyce i Gościszów – to miejsca w których trwają dalsze prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Pierwszym etapem prac była budowa nowej, nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Nowogrodźcu. Przy porządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w gminie wymieniono i wybudowano ponad 15 km sieci kanalizacyjnej i 17 km sieci wodociągowej. Wykorzystano do tego dotację z Funduszu Spójności. Równolegle czerpano fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich współfinansując z nich kolektor tłoczny łączący strefę w Wykrotach z siecią w Nowogrodźcu. Z PROW rozbudowano także sieci w Nowogrodźcu, m.in. kanalizację przy ul.Młyńskiej i Wrzosowej.

– Wszystko przebiegło szybko i sprawnie dzięki czemu inwestycja była tańsza niż planowano. Fakt, że mieliśmy gotowe od 2008 i 2009 roku wszystkie sprawy formalne, pozwolenia i projekty sprawił, iż mogliśmy ruszyć niemal natychmiast z dalszymi pracami.  Obecnie wyszliśmy poza miasto i podłączamy kolejne miejscowości – mówi Jacek Ruchała, prezes gminnej spółki Hydro-Tech. – Do oczyszczalni w Nowogrodźcu będą docierać siecią kanalizacyjną ścieki z Parzyc, Zebrzydowej, Gościszowa i Milikowa. W przyszłym roku podłączymy do sieci również ulice Chrobrego i Słowackiego w Nowogrodźcu a także Zebrzydową.

Dzięki tym pracom kolejne 3000 mieszkańców gminy będzie mogło skorzystać z 35 km nowej sieci. Prace, które obecnie trwają planowane są do końca 2014 roku a przyłącza indywidualne powstaną do w 2015 roku.

74 miliony zł to całkowity koszt inwestycji a 37 milionów z tej kwoty to dotacje, które udało się zdobyć władzom gminy.

– Połowa prac już została zrealizowana i ta inwestycja to ogromny skok cywilizacyjny naszej gminy – mówi burmistrz Nowogrodźca, Robert Relich. – Ta infrastruktura pozwala przede wszystkim na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej – ponieważ dużo ścieków dotychczas pozostawało na polach, w rzekach i w rowach. Z racji przyzwyczajeń i ekonomii mieszkańcy często nie wywozili nieczystości do oczyszczalni ścieków a środowisko było zatruwane.
Przy okazji poprawiliśmy stan dróg, bo po pracach przy kanalizacji naprawiamy infrastrukturę drogową, co ma dla mieszkańców ogromne znaczenie.

– Nie bez znaczenia jest fakt, że wykonawcą inwestycji została rodzima firma Meliobud – dodaje prezes Jacek Ruchała. – Dzięki temu mieszkańcy gminy mają zatrudnienie a pieniądze środki trafiają do gminy nie tylko w postaci majątku służącego ludności, ale również w postaci podatków czy po prostu na lokalny rynek handlu i usług.

Z krajobrazu gminy zaczynają znikać szamba, beczkowozy z nieczystościami a same nieczystości przestaną zatruwać rzeki i zalegać w przydrożnych rowach. To ma wpływ nie tylko na ekologię, ale i na zdrowie i zagrożenia dla zdrowia mieszkańców a także na komfort życia niezmiernie ważny dla osiedlających się tu ludzi i tych, którzy mieszkają tutaj od dawna.

Gminie Nowogrodziec dzięki wsparciu Funduszu Spójności Unii Europejskiej i Programowi Rozwojów Obszarów Wiejskich udało się nadrobić wieloletnie zaniedbania infrastrukturalne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
pn. „Rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Nowogrodziec – Etap Ia” nr POIS.01.01.00-00-186/09

loga ue

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish